گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

مراحل ارتباط جنسی

امروزه مسایل جنسی یکی از موارد لذت بخش زندگی زوجین می باشد که باعث می شود دو طرف محبت اشان نسبت به هم بیشتر هم شود. حال اگر یکی از زوجین دچار انواع مشکلات زناشویی و یا انحرافات جنسی شود این امر منجر به مشکلات دیگری در زندگی زوجین خواهد شد. سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) می گوید که یکی از این مشکلات ، عدم نعوظ در مردان است و یکی از مواردی که باعث می شود عدم نعوظ در مردان شکل بگیرد شکل نگرفتن مراحل جنسی به شکل صحیح می باشد. در این مقاله دکتر برای درمان اختلال عدم نعوظ سعی دارد مراحل ارتباط جنسی را در زوجین مورد بررسی قرار بدهد.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/06/22

مراحل ارتباط جنسی

ارتباط جنسی

متخصص درمان عدم نعوظ در تهران می گوید که مراحل نزدیکی با همسر عبارت است از:

مرحله میل جنسی

در این مرحله هیچ واکنش جنسی از نظر فیزیولوژیکی دیده نمی شود و همه چیز روانی است. مثلاً فرد در تاکسی نشسته و درس گوش می دهد ولی فکر و ذهنش در سکس است. از نظر دکتر برای درمان اختلال عدم نعوظ این مرحله خیلی مهم است. در این مرحله ممکن است نه آلت بلند شود و نه واژن خیس شود و در کل هیچ واکنشی دیده نشود. خیلی خوب است زوجینی که می خواهند مسایل زناشویی را با هم انجام دهند از قبل با افکار خود و تجسم سازی هایی که از طرف مقابل انجام می دهند میل جنسی خود را افزایش دهند. مطمئناً کسانی که این کار را انجام می دهند سکس خوبی خواهند داشت.

بعضی از زوجین سکس شانسی دارند مثلاً در اتاق خواب می روند و چون روز پنجشنبه و قانونشان هم همین است بنابراین سکس می کنند در صورتی که افراد باید در طول روز رفتار های جنسی انجام دهند. مثلاً مرد پیش خودش بگوید وقتی رفت خانه چگونه همسرش را خوشحال کند و… این امر باعث می شود دوپامین فرد بالا رود و میل جنسی اش افزایش پیدا کند. دکتر متخصص عدم نعوظ می گوید که زوجینی که از قبل فکر سکس را کرده باشند مسیر ترشح هورمون دوپامینشان با زوجینی که بدون هیچ تصمیمی این کار را انجام می دهد فرق می کند.

از ۲۹ سالگی به بعد میل جنسی مرد سال به سال کاهش پیدا می کند. اوج میل جنسی از ۱۸ تا ۲۴ سالگی است. بعد از بلوغ در سن ۲۱ سالگی ( بدلیل تکامل استخوان بندی ) چه در دختر و چه در پسر هورمون ها جهش پیدا می کنند و باعث می شوند میل جنسی بالا رود. همچنین در ۴۵ تا ۵۵ سالگی، در زنان میل جنسی بالا می رود. طی بررسی های صورت گرفته مردان در طول روز می توانند با ۹۹ زن مختلف خیالات جنسی ( Fantastic ) داشته باشند ولی زنان با ۲/۱ مرد می توانند این کار را انجام دهند. بنابراین زنان موجوداتی تک پارتنری و مردان موجوداتی چند همسری هستند.

طبق بررسی ها فقط ۲ قبیله در آمریکای جنوبی هستند که یک زن می تواند دارای چند همسر باشد و جالب است که این زنان هیچ آرامشی ندارند چون مثلاً اگر سرشان درد بگیرد و به یکی از مردانشان بگویند آن مرد می گوید به دیگر شوهرت این موضوع را بگو و… دکتر برای درمان اختلال عدم نعوظ می گوید که آموزش این مرحله به نوجوانان و کودکان خیلی مهم است چون خودشان را از تجاوز جنسی نجات می دهند. کودک و نوجوان از رفتارهای طرف مقابل می فهمد که الان او از نظر میل جنسی در چه وضعیتی است. در کل میل جنسی بازتابی از شخصیت و برانگیختگی هر فرد است که در درمان قطعی عدم نعوظ بررسی می شود. مرد و زنی که به جسم و ظاهر خودشان نمی رسند، نمی توانند میل جنسی طرف مقابل را بالا نگه دارند.

مرحله برانگیختگی جنسی

دکتر متخصص عدم نعوظ می گوید در این مرحله سطوح هیجانی بالاتر و فرد به واکنش های فیزیولوژیکی می رسد و تغییرات بدنی در او رخ می دهد که در درمان قطعی عدم نعوظ مهم است. در مرحله برانگیختگی ، خون به آلت مرد می رود و آن را سفت می کند. آلت دارای ساختمان فیبری و اسفنجی است و برای همین وقتی خون به آن وارد می شود باعث سفت شدنش خواهد شد. طول آلت اگر در حالت سفت شده ۶ سانتی متر باشد برای حامله کردن کافی است ولی حداقل طول آلت برای ارضاء کردن زن باید ۹ سانتی متر و حداکثر ۱۲ سانتی متر باشد چون طول واژن هم در همین حدود و کمتر است. قطر آلت برای ارضاء کردن زن باید بیشتر از ۲/۵ و دور آن هم باید ۳/۵ سانتی متر باشد. پس آلت ۳۰ سانتی متر بدرد سکس نمی خورد چون سفت نمی شود.

مردان آنقدر خون در بدنشان ندارند که هم در آلت و هم در مغزشان قرار بگیرد برای همین وقتی آلت مرد بلند می شود، شعورش هم از بین می رود!!!. از مرحله برانگیختگی به بعد رفتار و خوی غریزی و حیوانی بر انسان غلبه پیدا می کند. در این مرحله بیضه های مرد بزرگ می شود و همزمان بالا و به لگن نزدیک می شود تا از معرض برخورد محفوظ بماند. این راز خلقت آفرینش است چون سکس خشن است و ممکن است آسیب ببیند. در این مرحله فشار خون و تعداد تنفس بالا می رود، مردمک ها گشاد می شود. بدن عرق می کند ، ناحیه جلوی سینه و ناحیه پشت کمر و قسمت بالای ران ها گداخته و سرخ می شود (چون خون در آنها جریان پیدا می کند).

در خانم ها به جای بیضه ، سینه ها ۵۰ درصد افزایش حجم پیدا می کند. لبهای بزرگ ، پُرخون و از هم دور می شوند و لبهای کوچک هم پُرخون و به رنگ بنفش و صورتی تیره در می آیند. در این مرحله غدد مخاطی شروع به ترشح و واژن را خیس و آماده برای پذیرش آلت می کند. زیبائی آلت تناسلی که امروزه در زنان شایع شده به هیچ عنوان توصیه نمی شود چون حساسیت کُلیتوریس و واژینال را ممکن است از بین ببرد. این مرحله طولانی ترین مرحله سکس باید باشد. کسانی که زود انزالی دارند این مرحله در آنها کوتاه است. زنان دیرتر به این مرحله می رسند و وقتی می رسند، خیلی طول می کشد تا به ارگاسم برسند. این یکی از تفاوت های زن و مرد در مسایل جنسی است.

این مرحله در مردان کوتاهتر است بنابراین هر چه آماده سازی این مرحله برای زن بیشتر باشد با تعداد کمتری از دخول زن به ارگاسم می رسد. آماده سازی خوب از نگاه شروع و به لمس ، حرکت ، کُنش و دخول می رسد. در انگیزش جنسی هورمونها نقش عمده ای را بازی می کنند. از جمله آندروژن ها ، تستسترون ها و… که در درمان قطعی عدم نعوظ می تواند کمک کننده باشد. البته فاکتورهای روانشناختی ، روحی و روانی ، اجتماعی و شرایط خاص(مثل دخول مقعدی و..) و.. هم در این انگیزش نقش دارند. تمام این موارد در سلامت جنسی در زوجین مورد بررسی قرار می گیرد.

مرحله کُنش های جنسی

متخصص درمان عدم نعوظ می گوید که در این مرحله کنش های هر مردی شبیه مرد دیگر و هر زنی شبیه زن دیگر است ولی بسته به شخصیت ، کنش هایشان ممکن است فرق کند. کسی که سکس قوی و خشن می خواهد باید با کسی ازدواج کند که اینگونه است و این مسئله باید در مشاوره ازدواج مطرح شود. فردی که اختلال در قاطعیت جنسی دارد در اصل میل جنسی دارد ولی آن قاطعیت و عزت نفس را برای اینکه با همسرش عمل جنسی انجام دهد را ندارد. مثلاً مرد فکر می کند اگر دست در گردن زنش بیاندازد و او را ببوسد زنش فکر می کند که چه آدم چیپی و… است.

یا مثلاً مرد فکر می کند در سکس اگر پوزیشنی به غیر از پوزیشن معمولی انجام دهد و به پرخاشگری رو بیاورد زنش فکر می کند او روانی است. این موضوع در پسرهای محجوب و آرام زیاد دیده می شود بنابراین این مرد هرگز نمی تواند زنش را ارضاء کند. فرد باید بتواند خودش را به عنوان یک کنشگر خوب بپذیرد و بر اساس پذیرش خودش رفتار کند. البته باورهای غلط جنسی در این زمینه خیلی نقش دارد پس در کل آموزه ها و تجارب قبلی می تواند در قاطعیت جنسی فرد تاثیر بگذارد. در این مرحله همه چیز آماده دخول است و باید در درمان قطعی عدم نعوظ تا این مرحله توسط دکتر برای عدم نعوظ چک شود.

مرحله ارگاسم

متخصص درمان نعوظ می گوید که شدت و قدرت شلیک منی در مرد معادل انقباضات ارگاسم زنانه و هر دوی آنها معیار جوانی و پیری است. این یعنی پسر ۱۸ ساله ممکن است منی اش تا ۷۵ سانتی متر بپاشد. از ۲۱ سالگی به بعد سال به سال شلیک منی کاهش پیدا می کند. آنچنان که در ۴۰ سالگی حداکثر ۷ الی ۸ سانتی متر و در ۸۰ سالگی به بعد در حد خیس شدن و خروج یکی دو قطره منی است. این نکته حائز اهمیت است که طول پاشیدن منی ارتباط مستقیمی با حاملگی دارد. در مرحله ارگاسم ، فشار خون و ضربان قلب به بیشترین حد خودش می رسد. بنابراین در این مرحله افرادی که میگرن دارند سرددردشان بیشتر می شود.

متخصص درمان عدم نعوظ می گوید که در مرحله ارگاسم انقباضات خوشایندی در عضلات مرد ایجاد می شود و با ۳ الی ۴ انقباض ۰/۸ ثانیه ای مایع منی بیرون ریخته می شود. هر انقباض و هر بیرون ریختن مایع منی همزمان با انقباض ته روده کوچک ( مهبل ) است و پسرانی که وسواس جنسی دارند چون از پشت به آنها احساس خوشایندی می دهد. بنابراین فکر می کنند که Gay هستند که جزء اختلالات جنسی است. در مرحله ارگاسم زنان ، ۳ الی ۱۵ انقباض خوشایند با فرکانس ۰/۶ تا ۰/۸ ثانیه در واژن رخ می دهد که همزمان با خروج ناگهانی مقداری مایع از واژن است.

این نکته لازم به ذکر است که درصدی از زنان هیچگاه ارگاسم را تجربه نکرده اند که به احتمال زیاد هیچگاه فرا نگرفته اند چون به ارگاسم رسیدن را باید یاد گرفت. حدود ۷۰ درصد زنان بوسیله دخول به ارگاسم نمی رسند و این بدین معنا است که نباید انتظار داشت که همه بوسیله مقاربت به ارگاسم برسند. البته این نکته هم باید گفت که در برخی از زنان مقداری مایع (در حدود دو فنجان) از مجاری ادرار خارج می شود که البته این مایع ، ادرار نیست بلکه تقریباً از اجزای تشکیل دهنده منی تشکیل شده با این تفاوت که فاقد اسپرم می باشد. زنی که شیر می دهد دیگر واژینالش خیس نمی شود چون پرولاکتینش بالاست یا زنی که چند شکم زایمان داشته تغییر عضلات لگن و به ارگاسم رسیدنش کاملاً با زنی که کم یا هیچ موقع زایمان نداشته می تواند فرق داشته باشد.

مرحله فرونشینی جنسی

دکتر برای درمان قطعی عدم نعوظ می گوید بلافاصله بعد از ارضاء این مرحله رخ می دهد که در آن خون از آلت به عروق بر می گردد. زنان بعد از ارگاسم اول می توانند ۳ الی ۴ ارگاسم دیگر داشته باشند منتهی مردان یک بی پاسخی به محرک جنسی را دارند که در آن آلتشان سفت نمی شود و بسته به نوع مرد ممکن است یک ربع تا ۲۴ ساعت طول بکشد. مرحله فرونشینی جنسی در مردان تیزتر ولی در زنان کمی مایل تر است برای همین می گویند لذت جنسی زنان قدرت زیادتری دارد و زمان زیادی را به خودش اختصاص می دهد و به همین دلیل زنان جوانتر از مردان باقی می مانند چون بدنشان آن لذت را بیشتر مزه مزه می کند.

دکتر برای درمان اختلال عدم نعوظ می گوید که مردان بعد از ارگاسم یک حالت غریزی دارند و آن این است که خانم را طرد می کنند مثل چارپایان نر که بعد از سکس با چارپای ماده ، به آن لگد می زنند و آن را از خودشان دور می کنند. اگر مردی بعد از انزال ، زنش را در آغوش بگیرد و نوازشش کند و… معلوم است که او را خیلی دوست دارد چون فرمان غریزی فیزیولوژیک بدن خلاف این است و به او می گوید که از او جدا شود. البته در این مرحله زن دوست دارد که توسط همسرش در آغوش گرفته و مورد مهر و محبت قرار بگیرید(عده کمی از زنان اینگونه نیستند). لازم به ذکر است که مصرف شیشه که یکی از مواد محرک است تمامی مراحل بالا را دچار مشکل می کند.

درمان عدم نعوظ

معمولاً ۳ روش درمان اصلی برای درمان عدم نعوظ وجود دارد که عبارتند از:

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک متخصص درمان عدم نعوظ یا متخصص اورولوژی یا متخصص زنان و زایمان انجام می گیرد. البته تمام این متخصصینی که نام برده شد باید حتماً دوره های سکس تراپی را گذرانده باشند. در این روش پزشک برای درمان عدم نعوظ دارو تجویز می کند.

روان درمانی

در این درمان روانشناسی که دوره های سکس تراپی را گذرانده است ، با یکسری تکنیک ها کمک به درمان قطعی عدم نعوظ در مردان می کند. البته اگر این عدم نعوظ به دلیل انحرافات جنسی باشد متاسفانه درمان سخت و گاهی اوقات غیرممکن است.

ابزارهای نوروساینس

یکی از روش های درمان قطعی نعوظ توسط نوروتراپیست انجام می گیرد. نوروفیدبک ، لورتا نوروفیدبک یا دیگر ابزارهای نوروساینس از جمله ابزارهایی هستند که در این روش به کار می روند.

نکته مهم : گروه نیک مهر برای درمان عدم نعوظ از وجود سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) در بخش روانشناسی و دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس استفاده می کند. تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.