گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

درمان بی میلی جنسی

مشکلات در روابط زناشویی و جنسی انواع مختلف دارد که یکی از این مشکلات جنسی در واقع سردمزاجی یکی یا هر دوی زوجین است که ممکن است در هر کدام از مراحل جنسی رخ دهد. لازم به ذکر است که مشکلات جنسی با انحرافات جنسی متفاوت است. عوامل مختلفی باعث می شود که یکی از زوجین در روابط زناشویی دچار بی میلی جنسی یا سردمزاجی شود. در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) و دکتر برای درمان سردمزاجی زنان و درمان سردمزاجی مردان قصد دارند یکی از این عوامل که می تواند در برخی از زوجین مهمترین عامل هم باشد را مورد بررسی قرار بدهد.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/06/22

باورهای غلط زوجین

باورهای غلط در روابط زناشویی

مشکلات جنسی در خانواده های ایرانی بیش از ۸۰ درصدش در رابطه با تابوها و باورهای غلط جنسی است که در درمان بی میلی زنان در رابطه زناشویی و همچنین درمان بی میلی مردان در رابطه زناشویی مورد ارزیابی قرار می گیرد و باعث می شود سلامت جنسی زوجین به هم بخورد.

تابوها در اصل باورهایی است که در بین زوجین وجود دارد که برخی از آنها به صورت غلط باعث می شود که مشکلات فرد در زمینه مسایل جنسی از جمله بی میلی جنسی یا سردمزاجی بیشتر شود و حال پزشک برای درمان سردمزاجی در زنان و مردان روی این موارد کار می کند.

انواع باورهای غلط در روابط زناشویی

برخی از تابوها و باورهای غلط زوجین متاسفانه از تاثیرات شیشه بر روابط زناشویی شکل می گیرد منتهی اکثر تابوها زمینه فرهنگی دارد که این موضوع در مداوای سردمزاجی جنسی بررسی می شود. این تابوها عبارت است از:

رضایت جنسی اهمیت ندارد

این یعنی اگر زوجین رضایت جنسی از هم نداشته باشند ولی اگر همدیگر را دوست داشته باشند هیچ مشکلی در زندگی اشان ایجاد نخواهد شد و پایه رابطه زوجین درست است. این یک باور غلط جنسی است که در برخی از زوجین به خصوص والدین زوجین وجود دارد. در واقع یکی از نیازهای اساسی زوجین ، نیاز به بقاء است که زیرمجموعه آن مسایل زناشویی است. پس مسایل زناشویی مهم است.

زن نباید از همسرش تقاضای رابطه جنسی کند

این موضوع اشکال دارد که همیشه باید مرد تقاضای رابطه جنسی داشته باشد. این آیتم خصوصاً در جوامع متعصب مذهبی وجود دارد. در این رابطه باید گفت که همانگونه که مرد نیاز به مسایل جنسی دارد زن هم به همان مقدار و حتی بیشتر ، این نیاز را در خود احساس می کند پس وقتی هر دو جنس مخالف اینگونه هستند عدالت حکم می کند که زن هم به مانند مرد رفتار نماید و خواسته جنسی خودش را به طرف مقابل بگوید.

صحبت در مورد خواسته های جنسی خوب نیست

پزشک برای درمان سردمزاجی زنان و مردان می گوید که در این مورد زوجین اعتقاد دارند که هر گونه صحبت کردن شفاف درباره کیفیت ( کُنش ) و کمیت ( تعداد ) رابطه جنسی اشکال دارد و نباید آنها هیچ گونه حرفی در این رابطه بزنند. این هم یک باور غلطی است. این موضوع به خصوص در افراد جوامع متعصب و قدیمی وجود دارد. اگر زوجین درباره کیفیت و تعداد رابطه جنسی با همسرشان صحبت نکنند مطمئناً طرف مقابل نخواهد فهمید که او در این زمینه چه احتیاجاتی دارد که تماماً در درمان سردمزاجی مردان و زنان مورد بررسی قرار می گیرد.

زن نباید از همسرش تقاضای پیش نوازی داشته باشد

دکتر براب درمان سردمزاجی زنان و مردان می گوید که در این آیتم باور این است که اگر زنی از همسرش تقاضای تشریفات آماده سازی جنسی یا پیش نوازشی جنسی داشته باشد، اشکال دارد. متاسفانه خیلی از مردان به خصوص مردان ایرانی آگاهی جنسی اشان از جنس مخالف کم و حتی صفر می باشد و تفاوت های زن و مرد در رابطه زناشویی را نمی دانند.

به همین دلیل وقتی همسرشان از آنها تقاضای پیش نوازی را می کند دست رد به سینه اش می زنند و فکر می کنند که حیا و شرم را همسرش خورده و آن را قی کرده است!!! در صورتی که زن هم به مانند مرد به ارگاسم می رسد منتهی زمان رسیدن به آن کمی بیشتر از مرد است که این هم از تفاوت های جنسی زن و مرد است که در درمان بی میلی زنان در رابطه زناشویی بررسی می شود.

پزشک برای درمان سردمزاجی مردان و زنان می گوید که در کل ورود به جسم در زنان از طریق احساسات صورت می گیرد و پیش نوازی این کار را به خوبی انجام می دهد. البته در مردان اینگونه نیست و آنها به پیش نوازی احتیاجی ندارند. در اصل مرد جسم زن را می خواهد و زن قلب مرد را می خواهد. البته برخی از زنان به این وضعیت دامن می زنند و فکر می کنند همینکه همسرشان ارضاء شود کافی است و بنابراین هیچ درخواستی از آنها نمی کنند که تماماً در درمان بی میلی مردان در رابطه زناشویی و درمان بی میلی زنان در رابطه زناشویی مورد بررسی قرار می گیرد.

اگر در رابطه جنسی خانم به ارگاسم نرسد اشکال ندارد

همانطور که در آیتم های قبلی گفته شد متاسفانه برخی از زنان این باور غلط را دارند که همسرشان از خودشان مهمتر است و زن ساخته شده که مردش را به اوج لذت برساند در اصل زن در این موضوع نقش قربانی را بازی می کند ولی همین نقش قربانی باعث کلی از تعارضات بعدی زندگی زناشویی خواهد شد. این باور غلط جنسی هم معمولاً در جوامع عقب افتاده دیده می شود.

برخی از پوزیشن ها و کُنش های جنسی در خصوص زوجین غلط است

متاسفانه یکی از باورهای غلط زوجین (به خصوص در جوامع جهان سوم) در بحث پوزیشن ها و کنش های جنسی می باشد که در درمان بی میلی جنسی یا درمان سردمزاجی زنان و مردان بررسی می شود مثلاً آقا دوست دارد که خانم در سکس رو قرار بگیرد ولی زن می گوید این کار گناه دارد و نباید زن بالاتر از مرد باشد!!!.

بعد از رابطه جنسی مرد می تواند تختخواب را ترک کند

پزشک برای درمان سردمزاجی زنان و مردان می گوید که در این باور ، مرد اعتقاد دارند که اگر پس از پایان رابطه جنسی مرد تخت خواب را ترک کند و لمس عاطفی در خصوص همسرش نداشته باشد، اشکال ندارد. در اکثر موارد زنان دوست دارند که در همان رابطه جنسی مرد کنارشان بماند و او را مورد نوازش عاطفی قرار دهد. منتهی این باور غلط جنسی در برخی از زنان و مردان وجود دارد.
البته شایان ذکر است که مرد به صورت طبیعی و طبق دیدگاه تکاملی دوست دارد که در خلوت خودش قرار بگیرد و برای همین بعد از رابطه جنسی پشت اش را به زن می کند ولی خیلی خوب است که مرد نیاز زن را در نظر بگیرد و او را مورد نوازش قرار دهد که تماماً در درمان بی میلی زنان در رابطه زناشویی بررسی می شود.

روابط جنسی اولیه ، بهترین روابط است

این هم یک باور غلط جنسی است. اتفاقاً هر چه روابط جلوتر برود به جای اینکه کسالت بار شود، تازگی پیدا می کند. متاسفانه زوجین به جای اینکه روابط جنسی را از حالت کسالت بار بیرون بیاورند، چون به این باور ایمان دارند بنابراین به روابط خارج زناشویی پناه می برند. در پایان لازم به ذکر است گفته شود که این موارد اختلالات زناشویی نیست بلکه باورهای غلطی است که باعث بروز مشکلات بعدی زناشویی و یا… خواهد شد.

روش ها مداوای سردمزاجی جنسی

معمولاً ۳ روش درمان اصلی برای درمان بی میلی جنسی زنان و مردان وجود دارد که عبارتند از:

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک یا متخصص اورولوژی یا زنان و زایمان انجام می گیرد. البته تمام این متخصصینی که نام برده شد باید حتماً دوره های سکس تراپی را گذرانده باشند. در این روش پزشک برای درمان سردمزاجی مردان و زنان دارو تجویز می کند.

روان درمانی

در این درمان روانشناسی که دوره های سکس تراپی را گذرانده است ، با یکسری تکنیک ها کمک به درمان بی میلی زنان در رابطه زناشویی و بی میلی مردان در رابطه زناشویی می کند. البته لازم به ذکر است که درمان انحرافات جنسی سخت و گاهی غیرممکن است.

ابزارهای نوروساینس

یکی از روش های درمانی توسط نوروتراپیست انجام می گیرد. نوروفیدبک ، لورتا نوروفیدبک یا دیگر ابزارهای نوروساینس از جمله ابزارهایی هستند که در این روش به کار می روند.

نکته مهم : گروه نیک مهر برای مداوای سردمزاجی جنسی از وجود سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) در بخش روانشناسی و دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیان گذار لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس استفاده می کند. تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.