گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

سکس تراپی

یکی از مشکلات جنسی و زناشویی زوجین ممکن است انحرافات جنسی یکی از دو طرف یا هر دوی آنها باشد که روی سلامت جنسی تاثیر می گذارد. در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) سعی دارد در دو قسمت انحرافات جنسی را مورد بررسی قرار بدهد.
اینکه یک رفتار جنسی نرمال یا نابهنجار باشد بسیار به فرهنگ ربط دارد مثلاً بعضی از فرهنگ ها خودارضائی فرد متاهل را اگر ماهی یکی دو بار باشد نرمال می داند و یا پوزیشن های سکس دهانی ، مقعدی و… را می پسندد ولی یکسری از فرهنگها آن را نرمال نمی داند که در کلینیک سکس تراپی در تهران بررسی می شود. لازم به ذکر است که در این زمینه باورهای غلط زناشویی هم وجود دارد.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/06/22

انواع پارافیلیا

بهترین سکس تراپیست

هنگامی رفتار جنسی را اختلال و نابهنجار می دانیم که ۳ ویژگی داشته باشد:
الف) پندار، کردار و گفتار جنسی فرد خیلی عجیب و غریب ( Bizarre ) باشد مثلاً کسی با مدفوع خودش ، کیک تولد درست کند و یا کسی لخت تدریس کند.
ب) پندار ، کردار و گفتار جنسی فرد باعث شود به خود یا دیگران آسیب برساند که این موضوع در مصرف مواد ، بخصوص تاثیر مواد بر روابط زناشویی زیاد دیده می شود.
ج) پندار ، کردار و گفتار جنسی فرد برای خودش مشکل پدید آورد که هر ۳ در کلینیک درمان ناتوانی جنسی در تهران بررسی می شود. تمام این موارد با اختلالات و مشکلات جنسی فرق دارد.

دسته های کلی انحرافات جنسی

با توجه به موارد قسمت قبل، پارافیلیا به دو دسته کلی تقسیم می شود که عبارتند از:

الف) انحرافاتی که صِرف وقوعش باعث رنج ، عذاب و مشکل برای فرد و دیگری می شود مثل بچه خواهی ( Pedophilia )، حیوان خواهی ( Zoophilia )، سادیسم چشم چرانی ( Voyeurism )، مالش ( Frotteurism )
ب) انحرافاتی که حتماً باید شاکی داشته باشد که این شاکی می تواند همسر ، دیگران و حتی خود فرد باشد که تماماً توسط متخصص خوب برای اختلال جنسی بررسی می شود. اگر چنین شاکی وجود نداشته باشد جزء انحرافات جنسی به حساب نمی آید.

دکتر سکس تراپیست برای ناتوانی جنسی می گوید زمانی می توان گفت که فردی پارافیلیا یا انحراف جنسی دارد که به مدت ۶ ماه شیوه رفتار غالب جنسی اش باشد. پس مردی که همسر دارد ولی به زن همسایه هم چشم چرانی می کند و خودارضائی می نماید و یا کسی که ۶ ماه(هفته ای ۲ بار) این کار را انجام می دهد ولی هفته ای ۶ بار با همسرش رابطه زناشویی دارد دیگر پارافیلیا محسوب نمی شود چون شیوه رفتار غالب فرد نیست که این نکته مهمی برای دکتر خوب برای درمان ناتوانی جنسی در کلینیک درمان ناتوانی جنسی در تهران می باشد.

 

خصوصیات انحرافات جنسی

تمام انحرافات جنسی یا پارافیلیا در مردان بیشتر است( به غیر از مازوخیسم ) و در سنین ۱۵ تا ۲۵ سال شکل می گیرد. تمام انحرافات جنسی وسواس هایی هستند که در رفتارهای جنسی انجام می شود. در کل انحرافات جنسی در دو سر طیف جامعه شایع تر است. از یکطرف افراد فرومایه ، بدبخت و تو سری خور و طیف دیگر هم نوابغ ، متخصصین و پزشکان و… دلیل این موضوع از نظر دکتر خوب برای ناتوانی جنسی این است که اقلیت های جنسی از نظر طرحواره ای دارای طرحواره های ناسالم از جمله طرحواره نقص و شرم و… هستند بنابراین سعی می کنند از نظر اجتماعی موقعیت بالاتری را کسب کنند از همین رو بیشتر درس می خوانند و…

کلینیک سکس تراپی

دکتر سکس تراپی برای درمان ناتوانی جنسی در کلینیک درمان ناتوانی جنسی در تهران می گوید که انوع انحرافات جنسی عبارت است از :

چشم چرانی ( تماشاگری جنسی )( Voyeurisim )

دکتر خوب برای ناتوانی جنسی می گوید که چشم چرانی با هیزی فرق می کند(مردان ذاتاً هیز هستند). در هیزی مرد گزینه های جذاب بدن زن را از طریق چشم می گیرد و آنها را در مغزش پردازش و فیدبک درست به آنها نشان می دهد. مثلاً به سینه های همسرش نگاه می کند و بعد به آنها دست می زند ولی در چشم چرانی ، مرد با نگاه مستمر به زن برهنه یا نیمه عریان (این زن می تواند همسر یا زن دیگری باشد) هیزی می کند و همراه با آن تخیلات جنسی هم دارد و بدون دانستن آن زن ، خودارضائی می کند. این مردان معمولاً دوست دارند برهنه شدن یا سکس بقیه را ببینند و با آن خودارضائی کنند. مردانی که دارای انحراف جنسی چشم چرانی هستند معمولاً از نظر مردانگی احساس کمبود و عزت نفس و اعتماد به نفس برای رابطه زناشویی با زن را ندارند.

عورت نمایی یا نمایشگری ( Exhibitionism )

در عورت نمایی یا نمایشگری مرد با نشان دادن ناحیه تناسلی اش به افراد بیگانه و در جایگاه های نامناسب تحریک می شود و خودارضائی می کند. حالت کلاسیک اش در اروپا این است که مرد با یک پالتوی بلند در گوشه پارک می ایستد و آلتش را با نزدیک شدن زنان نمایش می دهد و منتظر واکنش قربانیان می شود. معمولاً در انحراف عورت نمایی یا نمایشگری فرد خودش برای درمان به کلینیک درمان ناتوانی جنسی نمی آید. اغلب اینها افرادی هستند که از نظر شخصیتی بی کفایت و احساس حقارت دارند.

این افراد با نشان دادن آلت خود و فیدبکی که از طرف مقابل می گیرند مثل ترس، تعجب و… به خودارضائی می رسند. از نظر متخصص خوب برای اختلال جنسی بدترین پاسخ به این افراد این است که به آنها اهمیتی داده نشود و شخص(که اکثراً دختر هستند) هیچ واکنشی به این افراد نداشته باشد. چون هر گونه واکنش ترس و… باعث می شود که این افراد احساس لذت و خودارضائی کنند. این انحراف هم مثل انحرافات دیگر بیشتر در مردان دیده می شود. اگر زنی ناحیه تناسلی خود را به مرد غریبه نشان بدهد احتمالاً یا دچار مشکل بیماری دو قطبی و یا اسکیزوفرنی است که در کلینیک درمان ناتوانی در تهران بررسی می شود.

مالش ( Frotteurism )

در انحراف جنسی مالش مرد ناحیه تناسلی خودش را به ناحیه تناسلی یا پشت زن می مالد و اینگونه ارضاء می شود. این رفتار در اتوبوس ، تاکسی و… معمولاً شایع است. اینگونه مردان معمولاً دیر سرکارشان می رسند و اغلب توسط پلیس دستگیر می شوند. این مردان اغلب یک پوشش پلاستیکی در آلتشان می گذارند تا آب منی به شلوارشان سرایت نکند و خیس نشود.

الگوهای ترجیحی تجاوز

در این انحراف معمولاً مرد ترجیح می دهد که به جای سکس معمولی و نرمال به حالت تجاوزگرایانه سکس و مسایل جنسی را انجام دهد که تماماً توسط دکتر خوب برای درمان ناتوانی جنسی در کلینیک درمان ناتوانی جنسی در تهران بررسی می شود. البته باید در این زمینه تفاوت های زن و مرد در مسایل جنسی و مراحل ارتباط جنسی هم ارزیابی شود.

یادگارخواهی ( Fetishism )

یادگار خواهی یکی از انحرافات جنسی است که حتماً خود فرد انجام دهنده باید ناراحت باشد تا تشخیص انحراف روی آن گذاشته شود. به گفته دکتر خوب برای درمان ناتوانی جنسی در انحراف جنسی یادگار خواهی مرد سکس را با اجزاء بی جان پوشش های زنانه مثل دامن ، جوراب و… و یا عضوهای غیر تناسلی انجام می دهد مثلاً آلتش را به گردن ، زیر بغل ، شورت زنانه و… می مالد و یا مثلاً انگشتان دست و پای طرف مقابل را می لیسد و ارضاء می شود. این انحراف جنسی از سنین خیلی پائین(حدود ۴ الی ۵ سالگی) شروع می شود.

متخصص خوب برای درمان اختلال جنسی

گاهی اوقات Foot Fetish همراه با Slaving ( برده خواهی ) است که در آن فرد دوست دارد توسط زنی که Mistress (ملکه )(این زن ویژگی های مردانگی دارد) و یا مردی که Master است مورد تحقیر قرار بگیرد و غلاده به گردنش ببندند و چَک و اُوردنگی بخورد(حالت مازوخیسم). در Transvestic Fetish ( یادگار خواهی همراه با مدل پوشی ) مرد لباس زنانه می پوشد و با نگاه خودش در آینه تحریک و خودارضائی می کند (این مردان حتی آرایش هم می کنند). حتی در Fetishism بعضی افراد با کیف و چکمه و… زنان خودارضائی می کنند. یادگارخواهی ژنتیکی است و به همین دلیل درمانش خیلی سخت است. خیلی از موارد Foot Fetish هم مادرزادی است.
ادامه مقاله در مقاله انحرافات جنسی می باشد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.