گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

متخصص درمان مشکلات جنسی در تهران

معمولاً یکی از مواردی که باعث می شود زوجینی که از نظر فیزیولوژیکی ، سلامت جنسی دارند و دچار مشکلات جنسی و زناشویی می شوند این است که تفاوت های زن و مرد را در یک رابطه جنسی نمی دانند و همین عاملی می شود که به انواع مشکلات جنسی و زناشویی دچار شوند. در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) سعی دارد این تفاوت ها را مورد بررسی قرار دهد.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/06/22

متخصص درمان مشکلات جنسی

تفاوت های زن و مرد در رابطه زناشویی

متخصص درمان مشکلات جنسی در تهران می گوید که تفاوت زن و مرد در رابطه زناشویی باعث می شود که زوجین دچار باورهای غلط در رابطه زناشویی شوند. این تفاوت ها عبارت است از :

اوج میل جنسی در زنان و مردان

یک زن مثل اجاق هیتری است این یعنی میل جنسی زنان آرام آرام گرم می شود و مدتی طول می کشد تا سرد شود به همین دلیل یک زن می تواند چندین بار به صورت متوالی ارضاء شود که موضوع مهمی برای دکتر درمان اختلالات جنسی است که مراحل جنسی زناشویی را خوب مورد بررسی قرار بدهد. میل جنسی در مردان مانند ماکرویو است و در عرض چند ثانیه با آخرین ظرفیت کار می کند و به محض پختن غذا سریعاً خاموش می شود.

اوج میل جنسی در زنان و مردان

میل جنسی زنان در ۳۸ الی ۳۹ سالگی به اوج خودش می رسد و بعد از آن کم کم افت می کند. همین عامل می تواند توجیهی باشد که آنها معمولاً به جوانهای کم سن و سال علاقمند می شوند چون عملکرد جنسی مرد ۱۹ ساله با عملکرد جنسی زن ۳۰ تا ۴۰ ساله برابری می کند. همچنین با بالا رفتن سن مردان ، اندازه تسترون آنها آرام آرام رو به کاهش می یابد و میل جنسی مرد ۴۰ ساله را می توان با میل جنسی یک دختر ۲۰ ساله مقایسه کرد که می توان توجیهی برای گرایش مردان سنین بالا به دختران جوان باشد.

یائسگی در زنان و مردان

زنان در یائسگی اضافه وزن پیدا می کنند و بدنشان گُر می گیرد و… اما یائسگی مردان خنده دار است. آنها با دختران جوان قرار ملاقات می گذارند و…

میل جنسی و اتفاقات زندگی

میل جنسی زن به طور شدیدی تحت تاثیر اتفاقات زندگی اش است و اگر از شغل خود نفرت داشته یا با کسی دعوایش شود و… رابطه جنسی برایش مفهومی نخواهد داشت و تنها نیاز به خوابیدن دارد. بنا به گفته دکتر درمان اختلالات جنسی اگر همین مسئله برای مرد اتفاق بیافتد او رابطه جنسی را قرص خواب در نظر می گیرد و آن را وسیله ای برای رهایی از فشار قلمداد می کند.

زیاده طلبی در رابطه جنسی

زن خواهان رابطه جنسی زیاد با مردی است که او را عاشقانه دوست دارد. البته تعداد کمی از زنان در این مسئله زیاده طلب جنسی هستند. در واقع زن احتیاج به اشتراکات عاطفی با مرد دارد. برعکس زن، مرد فقط به رابطه زیاد توجه می کند چون طبق دیدگاه تکاملی او با دارا بودن مقدار زیاد تستسترون باید به نیاز زاد و ولد پاسخ دهد. دلیل زن برای رابطه جنسی با مرد فرق می کند. زن رابطه جنسی را برای جستجوی عشق آغاز می کند و نزدیکی جنسی بعد از این رابطه اتفاق می افتد ولی برای مردان اینگونه نیست و آنها رابطه جنسی رو به عنوان یک لذت نگاه می کنند به همین دلیل انحرافات جنسی در مردان زیادتر است. لازم به ذکر است که زیاده طلبی افراطی یکی از تاثیرات شیشه بر روابط زناشویی است.

مدت زمان رابطه جنسی

یک مرد سالم از شروع کار رابطه جنسی ( Intercourse ) تا اوج لذت جنسی به زمان متوسط ۲ تا ۵ دقیقه نیازمند است. این زمان نرمال است ولی کمتر یا بیشتر از این زمان را زودانزالی و یا دیرانزالی می گویند که جزء مشکلات و اختلالات جنسی و زناشویی است. طبق گفته دکتر درمان اختلالات جنسی این زمان در یک زن سالم به طور متوسط ۱۳ دقیقه است. طبق دیدگاه تکاملی این موضوع بدین دلیل است که چون نیاکان ما در زمان ارتباط جنسی نمی توانستند به چیز دیگری فکر کنند و تمرکز داشته باشند بنابراین مجبور بودند ارتباط جنسی اشان را زود تمام کنند تا مورد حمله حیوانات و…. قرار نگیرند.

تحریک جنسی در زنان و مردان

مرد از طریق چشم تحریک می شود و مغز مرد برای نگاه کردن به اندام زن برنامه ریزی شده است بنابراین تصاویر شهوانی برای مرد بسیار مهم است(به همین دلیل مردان هیز هستند) ولی برعکس زنان از راه گوش تحریک می شوند(از طریق جملات عاشقانه و محبت آمیز که مرد می گوید). پس وقتی زن ، مرد را برهنه می بیند برایش مهم نیست بلکه دوست دارد از طریق واژه های شیرین و عشقولانه لذت ببرد. تحریکات گوش نسبت به واژه ها چنان قوی است که حتی بعضی از زنان در هنگام شنیدن نغمه های عاشقانه از طرف فرد محبوب اشان چشمان خود را می بندند.

اتمام رابطه جنسی در زنان و مردان

پس از اتمام رابطه، هورمون های زن آماده است دنیا را فتح کند. او می خواهد نوازش کند و نوازش ببیند و صحبت کند اما مرد اگر خوابش نرفته باشد دلش می خواهد که بلافاصله کار دیگری انجام دهد. مرد همیشه می خواهد کنترل خود را حفظ کند. در زمان اوج لذت جنسی او برای چند لحظه این کنترل را از دست می دهد. به گفته دکتر درمان اختلالات جنسی بلند شدن و کار دیگری را انجام دادن برای او اطمیمنان است که بار دیگر کنترل خود را به دست آورده است پس بنابراین زن نباید این حرکت مرد را نوعی بی توجهی به خودش تلقی کند گرچه بهتر است مرد برخلاف میل درونی چند دقیقه ای زن را در آغوش بگیرد.

رهایی از فشار درونی

مرد با اوج لذت جنسی می خواهد از فشار درونی خود رهایی یابد و از طریق فیزیکی می خواهد چیزی را بیان کند که از طریق عاطفی قادر نبوده است. کمتر مسئله ای را می توان یافت که مرد نتواند آن را با رابطه جنسی حل کند. آزمایشات نشان می دهند مردی که تحت فشار جنسی است مشکلاتی در شنیدار ، تفکر ، رانندگی و کار با ماشین آلات سنگین و… دارد. او همچنین از نوعی اختلال زمانی هم رنج می برد مثلاً برای او ۳ دقیقه به اندازه ۱۵ دقیقه می گذرد.

تمرکز در رابطه جنسی

بیشتر مردان در یک زمان فقط یک کار انجام می دهند. اگر مردی آمادگی لازم برای ارتباط پیدا کند حرف زدن ، شنیدن و… برایش دشوار خواهد بود برای همین در حین رابطه مرد به ندرت حرف می زند و اگر زن شروع به صحبت کند به احتمال قوی حواس مرد را پرت خواهد کرد. در حین رابطه جنسی مرد نیمکره راست خود را با تمامی ظرفیت به کار می گیرد و تمرکز او در این زمان آنقدر شدید است که در این زمان شنیداری خود را از دست می دهد بنابراین اگر زن بخواهد از واژه ای استفاده کند مرد مجبور می شود برای فکر کردن درباره آن از کار اصلی منحرف شود. این موضوع در زنان صدق نمی کند و آنها می توانند همزمان هم جملات احساسی را به کار بگیرند و هم از رابطه لذت ببرند.

روش های درمان مشکلات جنسی از نظر متخصص

معمولاً ۳ روش درمان اصلی برای درمان مشکلات جنسی وجود دارد. البته لازم به ذکر است که درمان انحرافات جنسی به مراتب سختتر از مشکلات جنسی است. این روش که عبارتند از:

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک یا متخصص اورولوژی یا متخصص زنان و زایمان انجام می گیرد. در این روش پزشک برای درمان مشکلات جنسی دارو تجویز می کند.

روان درمانی

به گفته دکتر درمان اختلالات جنسی در این درمان روانشناسی که دوره های سکس تراپی را گذرانده است ، با یکسری تکنیک ها کمک به درمان مشکلات جنسی زوجین می کند.

ابزارهای نوروساینس

یکی از روش های درمان مشکلات جنسی توسط نوروتراپیست انجام می گیرد. نوروفیدبک ، لورتا نوروفیدبک یا دیگر ابزارهای نوروساینس از جمله ابزارهایی هستند که در این روش به کار می روند.

نکته مهم : مرکز نیک مهر برای درمان مشکلات جنسی از وجود سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) در بخش روانشناسی و دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیان گذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس استفاده می کند. تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام من میل جنسیه بالا دارم که ازدواج نکردم از کودکی خودارضایی رو انجام میداوم بدکن اینکه بفهمم این کار معنیش چیه حالا میخوام بدونم ایا روشی هست بدایه درمانم ۲۸ سالمه مجردم

  پاسخ
  • متخصص درمان مشکلات جنسی
   سید مصطفی حسینی
   6 مهر 1400 10:05 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، باید مورد ارزیابی قرار بگیرید. بله با روش های دارویی و نوروساینس می شه درمان رو انجام داد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.