گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

باورهای غلط در زوجین

وقتی دختر و پسری قصد ازدواج دارند مطمئناً یکسری باورهای غلطی در مورد زندگی مشترک دارند که ممکن است همین باورها باعث شود آنها در زندگی مشترک آینده دچار تعارضات زیادی شوند. حتی برخی از این باورها باعث می شود که آنها قادر به مهارت حل مسئله یا تقویت مثبت و منفی نشوند و از راههای نادرست حل تعارض بخواهند مشکلاتشان را حل نمایند. حال سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) در مرکز مشاوره ازدواج در پاسداران و تهران ، یکی از مواردی که در مشاوره ازدواج مورد بررسی قرار می دهد همین باورهای غلط زوجین می باشد.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/06/22

باورهای غلط در زوجین

انواع باورهای غلط در زوجین

کلینیک مشاوره ازدواج در پاسداران می گوید که انواع باورهای غلط در زوجین باعث می شود که زوجین زندگی موفقی نداشته باشند. این باورها عبارتند از:

زن و شوهر باید بهترین دوستان همدیگر باشند

این یکی از انواع باورهای غلط در زوجین است که توسط کلینیک مشاوره ازدواج در پاسداران مورد بررسی قرار می گیرد. در اصل زن و شوهر باید با هم زن و شوهر باشند نه دوست همدیگر چون دوست را هر زمان که فرد نخواست می تواند کنار بگذارد و با او قطع رابطه کند. در مورد خانواده ها هم همینگونه است. مثلاً پدر باید برای فرزندش پدر باشد نه دوست چون به دوستش انواع دروغ ها را می گوید و…

عشق رمانتیک ازدواج را بهبود می بخشد

این یکی دیگر از باورهای غلط در زوجین می باشد. در اصل ازدواج خوب یک عشق رمانتیک را بوجود می آورد نه برعکس. عشق رمانتیک را فقط می توان در سینمای هالیود و یا کتاب های قصه دید و در رابطه انسانی، عشق رمانتیک نمی تواند بیشتر از یک مدت کوتاه باشد چون اگر بخواهد این عشق رمانتیک ادامه پیدا کند به دلیل هورمون هایی که ترشح می شود به فرد آسیب خواهد زد که در بهترین مرکز مشاوره ازدواج در پاسداران این موضوع توضیح داده می شود.

اگر در رابطه احساس گناه کردی ، اقرار کن

احساس گناه یکی از مواردی است که زوجین در ابراز احساسات در زندگی آن را بیان می کنند. لازاروس روی این موضوع خیلی کار کرده و گفته که اقرار به گناهان گذشته یا در حین رابطه مطمئناً زندگی را آسیب پذیرتر خواهد کرد. اگر فرد احساس گناه دارد بهترین کاری که می تواند انجام دهد این است که دیگر آن کار را انجام ندهد نه اینکه آن را به دیگری بگوید. اقرار باعث می شود ذهن طرف مقابل حساس تر شود و بدین ترتیب زندگی به هم بخورد.

زن و شوهر باید همه کارهایشان را با هم انجام دهند

این هم یکی دیگر از باورهای غلط در زوجین است. اگر بالهای دو پرنده را به هم ببندیم و بگوئیم حالا با هم بپرند این امکان برایشان نخواهد بود. حال در زمینه زوجین هم همینگونه است. خیلی از کارها را زن علاقه دارد و مرد علاقه ندارد و برعکس خیلی از کارها را مرد علاقه دارد و زن علاقه ندارد. مثلاً مرد می گوید با هم به کتاب فروشی برویم و زن می گوید با هم به لوازم آرایشی برویم. که هر کدام برای دیگری کسل کننده است که در بهترین مرکز مشاوره ازدواج در پاسداران این موضوع آموزش داده می شود.

باید روی ازدواجمان به صورت پایدار کار کنیم

مشاور مرکز مشاوره ازدواج در پاسداران می گوید که فردی یک ماشین دارد که هر روز او را اذیت می کند مثلاً یه روز استارت نمی زند، یه روز پنچر می شود و… و این باعث می شود فرد دائم ماشینش را تعمیرگاه ببرد. حال بهتر است فرد به جای اینکه دائم برای ماشینش خرج کند، آن را عوض نماید. ازدواجی که زوجین یا دیگران دائماً بخواهند روی آن کار کنند و این کار کردن هیچ فایده نداشته است، آن ازدواج به درد نمی خورد و بهترین راه حل می تواند جدایی باشد. این یکی از باورهای غلط در زوجین است که مهم می باشد.

یک زندگی شاد نیازمند اعتماد کامل است

هر فردی نمی تواند به خودش اعتماد کامل کند چه برسد به طرف مقابل که چند مدتی است وارد زندگی او شده است. در اصل زوجین باید سطحی از اعتماد به هم داشته باشند ولی اینکه اعتماد باید کامل باشد، امکانپذیر نیست. این موضوع به طور مفصل در بهترین مرکز مشاوره ازدواج در پاسداران توضیح داده می شود. لازم به ذکر است که شناخت همسران از همدیگر می تواند یکی از فاکتورهای اعتماد باشد.

همسر خوب کسی است که طرف مقابلش را شاد کند

این هم یکی از باورهای غلط در زوجین است. هر یک از زوجین موظف هستند که خودشان را شاد کنند نه اینکه طرف مقابلشان را شاد نمایند. البته زوجین باید حواسشان باشد که از نیازها و خواسته های طرف مقابل برای شاد کردن خودشان استفاده نکنند و هزینه های روحی و معنوی شاد بودن خود را بر دوش طرف مقابل نیندازند. مثلاً زن از نظر محبت به همسرش احتیاج دارد ولی همسر چون دائم با خانواده اش می باشد و از این طریق لذت می برد این نیاز را در همسرش برآورده نمی کند. بحث نیازها و خواسته ها در بهترین مرکز مشاوره ازدواج در پاسداران آموزش داده می شود.

شوهر خوب باید کارهای مردانه و زن خوب باید کارهای زنانه را انجام دهد (تقسیم کار بر اساس جنسیت)

روانشناس در مرکز مشاوره ازدواج در پاسداران می گوید که خیلی از فعالیت ها جنسیتی است که طرف مقابل ممکن است دوست نداشته باشد انجام دهد یا بعضی از کارها را ممکن است هیچ کدام دوست نداشته باشند که انجام دهند از جمله آشغال را دم درب گذاشتن. بنابراین در این موارد باید مشارکت انجام داد نه اینکه تقسیم کار بر اساس جنسیت باشد.

حضور فرزند در زندگی ، باعث بهتر شدن رابطه زوجین می شود

این هم یک نمونه دیگری از باورهای غلط در زوجین است. اگر رابطه خراب باشد با آمدن فرزند درست نمی شود. البته شاید مدتی حواس دو طرف را به سمت بچه پرت کند ولی این موضوع آتش زیر خاکستر است و دوباره مشکلات با شدت بیشتری بالا می آید چون مشکلات فرزند هم به مشکلات قبلی اضافه شده است که موضوع مهمی از نظر روانشناس کلینیک مشاوره ازدواج در پاسداران است.

ازدواج یک شرکت سهامی ۵۰ ۵۰ است

در ازدواج یکی از زوجین ممکن است کار بیشتری انجام دهد تا طرف مقابل را خوشحال کند و طرف مقابلش کار کمتری انجام دهد پس یکی بیشتر از ۵۰ درصد و یکی کمتر از ۵۰ درصد سعی می کند نیازهای طرف مقابل را برآورده کند. پس طبق نظر روانشناس ازدواج در بهترین مرکز مشاوره ازدواج خوب در پاسداران ، ازدواج یک موضوع ۵۰ درصدی نیست و به جای آن باید نیازهای دو طرف برآورده شود.

زن و شوهر عاشق به طور خودکار می دانند که طرف مقابل چه فکر و احساسی دارد

این هم یکی از باورهای غلط در زوجین می باشد. هیچکس نمی تواند ذهن طرف مقابل را بخواند. مثلاً بعد از مهمانی زن از دست مرد ناراحت است که چرا در مهمانی نفهمید که به توجه بیشتر احتیاج دارد. البته خیلی ها اعتقاد دارند که این باور درست نیست ولی در عمل این موضوع دیده نمی شود. مثلاً مرد می گوید بعد از ۳۰ سال زندگی طرف مقابل باید بداند که من چه احساسی دارم.

مشاوره قبل از ازدواج در گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

۱) مشاوره تک جلسه ای که در آن سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه نیک مهر ) در یکی از بهترین مرکز مشاوره ازدواج در پاسداران و تهران بیشتر به عوامل زیربنایی زوجین می پردازد و آنها را مورد بررسی قرار می دهد. اگر زوجین نسبت به هم و یا خانواده های هم آشنایی کمی دارند توصیه می شود که این روش را انتخاب کنند.
۲) پکیج کامل که حدود ۴ جلسه زوج و یک جلسه خصوصی آقا و خانم است که در این پکیج آزمون های نرم افزاری هم وجود دارد و تمامی موارد فرهنگی ، اجتماعی ، خانوادگی ، جنسی و… زوجین مورد بررسی قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر با متدهای جدید از جمله نقشه مغزی می تواند به طور دقیق اعلام کند که آیا زوجین قبلاً به اعتیاد دچار بوده اند یا خیر؟ و یا اینکه در حال حاضر مشکلات اعصاب و روان دارند یا خیر؟ یا توجه و تمرکز زوجین چگونه است؟ و…. این آیتم با درخواست زوجین قابل اجرا است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.