گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

چگونه زندگی موفق داشته باشیم ؟

حفظ و دوام زندگی مشترک احتیاج به مراقب های خاص خود دارد و هر زوجی که به زندگی مشترک خود علاقه مند باشد بهتر است این مراقب ها و آموزش ها را بیاموزد و به آن عمل نماید مثل مهارت حل مسئله ، مهارت حل تعارض و ابراز احساسات در زندگی و… حال در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) در مرکز مشاوره خانواده خوب در پیروزی سعی دارد یکی از این آموزش ها را مورد بررسی قرار بدهد.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/06/22

چگونه زندگی موفق داشته باشیم ؟

ملاک های کلیدی در موفقیت زندگی مشترک

طبق نظر مشاور در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پیروزی ، ملاک های کلیدی زوجین موفق عبارتند از:

ارتباط موثر

ارتباط موثر یکی از قدرتمندترین حوزه هایی است که زوجین موفق را از ناموفق جدا می کند.

صمیمیت

این عامل میزان ارتباط تجربه شده بین همسران را می سنجد و میزان تعادلی که با هم بودن و جدا از هم بودن برقرار می کند را اندازه گیری می کند که همگی در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پیروزی بررسی می شود. زوج های موفق بیشتر از بقیه به همدیگر کمک می کنند و با هم وقت می گذرانند و احساسات خود را با هم در میان می گذارند.

مسئولیت پذیری

زوجین موفق می توانند رهبری و مسئولیت پذیری را بین خودشان تقسیم و می توانند در مواقعی این مسئولیت ها را بین خودشان عوض کنند که موضوع مهمی از نظر مرکز مشاوره خانواده خوب در پیروزی است.

سازش پذیری

از نکات مهم در مراقبت از زندگی زناشویی می توان به سازش پذیری اشاره کرد. زوجین موفق معمولاً شخصیت همسر خودشان را می پسندند و قبول می کنند و احساس نمی کنند که همسرشان بخواهد او را کنترل کند و بخواهد به جای او تصمیم بگیرد که در بهترین کلینیک مشاوره خانواده در پیروزی این موضوع بررسی می شود.

حل و فصل تعارضات

روانشناس مرکز مشاوره خانواده در پیروزی می گوید که زوجین موفق بهتر می توانند تفاوت ها و تعارضات همدیگر و درک کنند و همدیگر را بپذیرند و درباره مشکلاتشان آزادانه حرف بزنند و در اوج مشکلات احساسات همدیگر را درک و صحبت کنند. تمامی عوامل بالا بستگی به شناخت همسران از همدیگر دارد که باعث می شود تقویت مثبت و منفی در زندگی زوجین شکل بگیرد.

زندگی موفق با ۶ ساعت طلائی

روانشناس در مرکز مشاوره خانواده خوب در پیروزی می گوید طبق پژوهشی که گاتمن و همکاران انجام دادند به این نتیجه رسیدند که ۶ ساعت ارتباط در هفته می تواند باعث تقویت ارتباط زوجین شود.

جویا شدن از انجام کارهای همدیگر

روانشناس در کلینیک مشاوره خانواده در پیروزی می گوید که در این آیتم زوجین باید ۵ روز در هفته ، وقتی همسر می خواهد خداحافظی کند و از خانه خارج شود از طرف مقابل بپرسند که امروز چه کار می خواهند انجام دهند. مثلاً بگویند: “عزیزم من می خواهم فلان کار را انجام بدهم”.

بحث در مورد مشکلات

اگر زوجین مشکلات خود را بدون قضاوت و کنایه مطرح و به حرف همسرشان گوش دهند مشکل خیلی راحت حل می شود. این آیتم ۲ ساعت در هفته باید انجام شود که می تواند در یک روز و یا چند روز انجام شود که چگونگی صحبت در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پیروزی آموزش داده می شود.

در آغوش گرفتن

مشاور در مرکز مشاوره خوب در پیروزی می گوید که به آغوش کشیدن یکدیگر از نکات بسیار مهم در مراقبت از زندگی زناشویی می باشد. قبل از خواب ، زوجین باید به مدت ۳۵ دقیقه در هفته یعنی ۵ دقیقه در روز همدیگر را در آغوش بگیرند و نوازش کنند که این موضوع باعث آرامش و استرس زدایی در آنها می شود.

صحبت در مورد تعطیلات آخر هفته

روانشناس بهترین مرکز مشاوره خانواده در پیروزی می گوید زوجین باید به مدت ۲۰ دقیقه در هفته با طرف مقابل در مورد طرحی که در مورد تعطیلات آخر هفته دارند ، صحبت و در مورد جایی که می خواهند با هم بروند حرف بزنند. این ۲۰ دقیقه باید در یک روز صورت بگیرد.

حال و احوال پرسی و بوسیدن همدیگر

بهترین مرکز مشاوره خانواده در پیروزی می گوید هنگامی که همسر به خانه برگشت باید از یکساعت و ۴۰ دقیقه از تایم ۶ ساعته به این موضوع اختصاص داده شود که ۲۰ دقیقه در روز به مدت ۵ روز در هفته می شود. گاتمن می گوید اگر زوجین وقتی همسرشان از سرکار برگشت به مدت ۶ ثانیه همدیگر را ببوسند این موضوع باعث کاهش استرس در مکالماتشان می شود و در آن ۲۰ دقیقه یک محیط بدون استرس برای زوجین ساخته می شود که می توانند راحت صحبت کنند و به حرف هم گوش دهند.

برآورده ساختن خواسته ها و نیازها

یکساعت در هفته زوجین باید از همسرشان بپرسند که چه کاری انجام دهند که طرف مقابل دوست داشته باشد. این باعث می شود که زوجین بفهمند که چقدر آنها برای طرف مقابلشان مهم هستند. شاید زوجین بگویند که طرف مقابل خودش می داند که آنها چه دوست دارند ولی این موضوع جزء باورهای غلط در زوجین است و صحیح نمی باشد. در واقع هر کدام از زوجین دوست دارند که طرف مقابل از آنها بپرسد که چه دوست دارد که تماماً در مرکز مشاوره خوب در پیروزی مورد بررسی قرار می گیرد.

این ۶ ساعت در اصل ۵ درصد از وقت زوجین را در زمان بیداری در طول هفته می گیرد که به صورت تفصیلی در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پیروزی آموزش داده می شود.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.