گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

شناخت همسران از یکدیگر

در زندگی مشترک یکسری عوامل است که باعث تعارض زوجین می شود از جمله عدم ابراز احساسات در زندگی ، باورهای غلط در زوجین و…. عدم شناخت یا شناخت نادرست از همدیگر هم یکی از همین عوامل است که در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) و دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی گروه نیک مهر ) که یکی از بهترین مشاور خانواده در شرق تهران و تهران می باشند سعی دارند انواع شناخت همسران را مورد بررسی قرار بدهند.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/06/22

شناخت همسران از یکدیگر

انواع شناخت همسران از همدیگر

بهترین مشاور خانواده در شرق تهران می گوید که برای اولین بار اپیستن و باکوم گفتند که شناخت همسر دو دسته هستند:

شناخت های مربوط به یک موقعیت خاص

شناخت های موقعیت خاص در زمینه شناخت همسر به ۴ دسته تقسیم می شوند:

توجه انتخابی

بهترین مشاور خانواده در شرق تهران می گوید که در این شناخت مثلاً وقتی زوجین می خواهد به یک نتیجه گیری برسد، فقط به یکسری شواهد خاص توجه می کند. مثلاً اگر فکرش این باشد که همسرش دوستش ندارد، به تمام شواهدی که دال بر این موضوع است، توجه می کند. در اصل زوجین به صورت انتخابی شواهدی را انتخاب و دیگر شواهدی که خلاف این موضوع است را نادیده می گیرد. این موضوع در تقویت مثبت و منفی در زندگی تاثیر می گذارد.

اِسنادها

بهترین مشاور خانواده در شرق تهران می گوید که اِسنادها یعنی اینکه زوجین در شناخت همسر ، علت رفتار منفی همسرش را چه می بیند. اسنادها را سلیگمن مطرح می کند. او می گوید برای تبیین افسردگی ، افراد افسرده اِسنادهایشان با افراد غیر افسرده فرق می کند. افراد افسرده اتفاق های خوب را به عوامل بیرونی ، موقت و اختصاصی ربط و اتفاق های بد را به عوامل درونی ، پایدار و کلی نسبت می دهند. این یعنی وقتی اتفاق بدی می افتد فرد افسرده خودش را علت این اتفاق می داند ، فکر می کند که این اتفاق پایدار خواهد ماند و یا احساس بدش تا ابد در وجودش می ماند و اینکه به همه جاها سرایت خواهد کرد.

بهترین مشاور خانواده در شرق تهران

اِسنادها در زوجین ناسازگار بدین صورت است که وقتی مشکلاتی در رابطه زوجین پیش می آید زوجین مشکل را به عوامل درونی ، پایدار و کلی همسرشان اختصاص می دهند مثلاً می گوید چرا داد زد؟ او دیوانه است که در اینجا دیوانه جزء عوامل درونی ، پایدار و کلی است. همچنین زوجین در شناخت همسر اتفاقات خوب را به عوامل بیرونی ، گذرا و اختصاصی ربط می دهند مثلاً وقتی یکی از زوجین می گوید “عزیزم” طرف مقابل می گوید “بگو چه می خواهی؟” در اصل طرف مقابل “عزیزم” را یک عامل بیرونی می داند که بر اساس خواسته ای از طرف مقابل بیرون آمده است بنابراین گذرا و الان اتفاق می افتد که تماماً توسط بهترین مشاور خانواده در شرق تهران بررسی می شود.

پیش گویی

بهترین مشاور خانواده در شرق تهران می گوید که پیشگویی یکی از خطاهای فکری زوجین است. زوجین های ناسازگار در شناخت همسر در قبال رفتارهای همدیگر پیش گویی می کنند مثلاً می گویند: “چه شد که با ناراحتی خانه آمدی؟” و طرف مقابل می گوید: “می دانستم که اگر خانه بیایم با اخم همیشگی مواجهه می شوم”. در اصل فرد انتظار دارد که همسرش به او اخم کند و… انتظارات در شناخت همسر معمولاً پیش بینی فرد مقابل یا وضعیت رابطه است مثلاً وضعیت رابطه اینطوری است که فرد انتظار دارد که اوضاع رابطه اشان اصلاً بهبود پیدا نمی کند. لازم به ذکر است که پیشگویی باعث می شود مهارت حل مسئله در زوجین شکل نگیرد.

فرض ها و استانداردها

این مورد شناخت همسر همه گیر است و مربوط به یک رویداد و اتفاق نیست. ۳ مورد قبلی شناخت همسر مربوط به یک اتفاق بودند که باید بهترین مشاور خانواده در شرق تهران آن را به دقت مورد بررسی قرار دهد. وقتی که افراد ازدواج می کننند در شناخت همسر یکسری باورهایی در خصوص زندگی مشترک ، همسر و… دارند مثلاً اینکه ازدواج دردسر است، ازدواج یک هندوانه سربسته است، زنها از هیچ چیز راضی نمی شوند و… اینها مفروضه هایی است که معمولا از خانواده ، جامعه ، رسانه ، فرهنگ و… به زوجین می رسد. فرض ها در اصل بایدهای افراد در قبال وضعیت موجود است. همچنین افراد یکسری باور در خصوص وضعیت ایده آل که باید در آینده داشته باشند، دارند.

بخشی از فرض های افراد هم بعد از ازدواج تشکیل می شود مثلاً درست است که زن ها نِق نِقو هستند ولی زن من با همه زن ها فرق می کند یا مثلاً من همسر فداکاری هستم یا… استانداردها در اصل باورهای زوجین در مورد وضعیت ایده آل هستند مثلاً زن و شوهر نباید دعوا کنند، زن و شوهر خوب همیشه باید گذشت داشته باشند، یک زن خوب همیشه کوتاه می آید و… که تماماً توسط بهترین مشاور خانواده در شرق تهران آموزش داده می شود. بعضی از این استانداردها خیلی کلی هستند مثل آنهایی که فرهنگ به افراد می دهد و بعضی هم خیلی اختصاصی هستند و از تجارب فرد ایجاد می شود مثلاً زن خوب نباید آرایش کند، زنی که آرایش کند فلان کاره است و… استانداردها معمولا خیلی قوی هستند و در زندگی مشترک ایجاد نمی شوند.

شناخت همسران از یکدیگر

ارتباط شناخت های مربوط به یک موقعیت خاص

بهترین مشاور خانواده در شمال تهران می گوید که این ۴ دسته هر کدام با هم رابطه متقابل دارند. مثلاً فرض زوجین این است که طرف مقابل بی مسئولیت است که همین امر باعث می شود رفتارهای بی مسئولیت همسرش به چشم او بیاید( توجه انتخابی ) و وقتی آنها را بیشتر می بیند دوباره فرض هایش تقویت می شود. پس یک رابطه متقابل بین توجه انتخابی و فرض ها وجود دارد که همدیگر را تقویت می کنند. یک رابطه دیگر بین فرض ها و اِسنادها وجود دارد که در آن فرض ها ، اِسنادها را تقویت می کند. حال بهترین مشاور خانواده در شرق تهران در درمان روی هر کدام از این موارد که کار می کند، دیگر موارد نیز بهبود پیدا می کند چون همه با هم در ارتباط هستند.

شناخت های زوجین در ارتباط با هم

این شناخت همسر راحتتر است و زوجین در زندگی مشترکی که با هم خواهند داشت به مرور نسبت به هم شناخت هایی را به دست می آورند که باید توسط بهترین مشاور خانواده در شرق تهران بررسی شود. مثلاً زن می گوید که همسرش وقتی خانه می آید تا نیم ساعت نمی تواند با او صحبت کند چون خیلی خسته است. در کل شناخت ها یکی از فاکتورهای مهم در زندگی موفق زوجین است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.