گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

مشاوره خیانت

در خصوص بازسازی رابطه بعد از خیانت باید گفت که یکسری عوامل باعث می شود که رابطه خارج زناشویی شکل بگیرد. حال زمانی که خیانت در یکی از زوجین شکل گرفت باید دید که ایا رابطه زوجین بعد از این مسئله بهبود پیدا می کند یا خیر ؟ که این موضوع باید توسط سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) و مشاوره خیانت همسر بررسی شود.

مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/07/05

بازسازی رابطه بعد از خیانت

بازسازی رابطه بعد از خیانت

بعد از اینکه هر کدام از زوجین متوجه شدند که همسرشان خیانت کرده است باید به مشاوره خیانت همسر مراجعه کنند و با کمک او درمان را طوری پیش ببرند که دیگر خیانتی رخ ندهد. البته این در صورتی است که فرد قربانی ، طرف مقابل را ببخشد که این موضوع هم احتیاج به جلسه درمانی دارد. مشاوره در مورد خیانت همسر موارد زیر را مورد بررسی قرار می دهد:

فاکتورهای مربوط به رابطه زوجین

قبل از خیانت ، رضایت زناشویی زوجین چگونه بوده است؟

بدترین پیش آگهی رابطه مربوط به کسانی است که قبل خیانت تصمیم به طلاق داشتند. گاهی اوقات مثلث سازی در خانواده قبل از خیانت در داخل خانواده رخ می دهد.

سن ازدواج

ازدواج هایی که زمان زیادی از آنها گذشته پیش آگهی بهتری دارند و آنهایی که عمر کمتری دارند پیش آگهی اشان بدتر است که این موضوع توسط مشاوره خیانت همسر مورد بررسی قرار می گیرد.

اینکه زوجین چقدر قادر به صحبت در مورد خیانت و پیش آیندهای خیانت هستند و چقدر می توانند در این مورد صحبت کنند

فاکتورهای مربوط به فردی که خیانت کرده است

یکی از فاکتورهایی که بعد از خیانت همسر چه کنیم این است که مشاوره خیانت همسر فاکتورهای مربوط به فردی که خیانت کرده را مورد بررسی قرار بدهد. این موارد عبارت است از:

جنسیت

اینکه فرد خائن زن است یا مرد. طبیعتاً خیانت زنان مشکلات بیشتری دارد که در مشاوره خیانت همسر بررسی می شود.

افسردگی

افسردگی در هر کدام از زوجین که خیانت کرده است زیاد می باشد که توسط مشاوره در مورد خیانت همسر بررسی می شود.

احساس گناه در زنی که خیانت کرده بیشتر از مرد می باشد

فاکتورهای مربوط به فردآسیب دیده

یکی از فاکتورهایی که بعد از خیانت همسر چه کنیم این است که مشاوره خیانت همسر فاکتورهای فرد آسیب دیده را مورد بررسی قرار بدهد. هر چه مرد یا زن از ابتدا اعتماد به نفس پائین تری داشته و هر چه مفروضه های مربوط به رابطه اش قوی تر باشد احتمال اینکه رابطه آسیب بیشتری ببیند، بیشتر است. مفروضه ها مثلاً این است که همسرم به من خیانت نمی کند. من تنها فرد عالم برای او هستم و … که تماماً در مشاوره در مورد خیانت همسر بررسی می شود.

فاکتورهای زمینه ای

یکی از فاکتورهایی که بعد از خیانت همسر چه کنیم این است که مشاوره در مورد خیانت همسر فاکتورهای زمینه ای را مورد بررسی قرار دهد.

ماهیت رابطه با فرد سوم

هر چه عمیق تر و طولانی تر و پیشرفته تر باشد آسیب بیشتری خواهدداشت.

فرد خیانت کننده

اینکه چه واکنشی نشان می دهد، چه کار می کند و چگونه با این مسایل برخورد می کند.

رابطه فرد سوم با هر کدام از زوجین

هر چه فرد سوم اصرار به ماندن داشته باشد، باعث آسیب رابطه خواهد شد که مسئله مهمی برای مشاوره خیانت همسر است. مثلاً هر ماه یک اس ام اس می فرستد یا…

در چه سنی روابط خارج زناشویی بیشتر شکل می گیرد

۲۵ تا ۳۵ سالگی

دختر در ۸ الی ۱۶ سالگی آرزوهایی دارد که این آرزوها راحت دست از سرش برنمی دارد. همین آرزوها است که او را در چُرتکه اول زندگیش ( ۲۵ تا ۳۵ سالگی ) به فکر فرو می برد که آیا این همان زندگی بوده که او می خواسته و… در مشاوره در مورد خیانت همسر گفته می شود که اگر زن در این چرتکه به این نتیجه برسد که این همان زندگی نبوده و همسرش خواسته ها و نیازهایش را برآورده نکرده ممکن است دست به خیانت بزند ، طلاق بگیرد ، دوباره کنکور بدهد ، فلان کاری که انجام نداده را انجام دهد و…

۴۵ تا ۵۵ سالگی

همین آرزوها است که زن را در چُرتکه دوم زندگی اش ( ۴۵ تا ۵۵ سالگی ) که حول و حوش یائسگی است به این فکر فرو می برد که او در حال پیر شدن می باشد و در ته زندگی اش قرار دارد و… بنابراین در مشاوره خیانت همسر گفته می شود برای اینکه او همچنان به خودش ثابت کند که جوان می باشد ممکن است به سمت روابط خارج زناشویی ، طلاق و… حرکت کند. البته تمام این موارد ممکن است آگاهانه یا ناآگاهانه باشد.

مشاوره در مورد خیانت همسر

مرد هم مثل زن می باشد. مرد در چُرتکه اول زندگی اش ( ۳۵ تا ۴۵ سالگی ) و در چُرتکه دوم زندگی اش ( ۵۵ تا ۶۵ سالگی ) زمانی که پسرش دوست دختر و یا دخترش دوست پسر دارد پیش خود می گوید آیا او بازنشسته شده؟ و… بنابراین مثل جوان ها رفتار و دنبال زن صیغه ای می رود که در مشاوره خیانت همسر این موارد بررسی می شود.

تیپ های شخصیتی و احتمال روابط خارج زناشویی

معمولاً روابط خارج زناشویی بیشتر به میل جنسی و تیپ شخصیتی ربط دارد. مثلاً شخصیتی که در جزء خوشه B قرار دارد و گرایش جنسی اش هم زیاد است خیلی احتمال دارد به سمت روابط خارج زناشویی برود که موضوع مهمی برای مشاوره در مورد خیانت همسر است. همانگونه که گفته شد هر کدام از تیپ های شخصیتی احتمال دارد به سمت روابط خارج زناشویی سوق پیدا کنند.

از نظر تنوع طلبی ، تیپ های شخصیتی از زیاد ( احتمال خیانت اشان بیشتر ) به کم ( احتمال خیانت اشان کمتر ) عبارتند از: شخصیت نمایشی ، شخصیت وابسته ، شخصیت ضد اجتماعی ، شخصیت مرزی ، شخصیت پرخاشگر – منفعل ، شخصیت خودشیفته ، شخصیت سادیستیک ، شخصیت پارانوئید ، شخصیت وسواسی ، شخصیت اسکیزوتایپال ، شخصیت اسکیزوئید ، شخصیت مردم گریز یا شخصیت اجتنابی است. در کل زنان نمایشی و بیش فعال معمولاً پایبندی اشان به روابط زناشویی کم رنگ است که تماماً توسط مشاوره خیانت همسر بررسی می شود.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.