گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

مثلث سازی در خانواده

مثلث سازی در خانواده زمانی بروز می کند که زوجین یا خانواده دچار استرس و مشکل در رابطه اشان با طرف مقابل می شوند. راهکارهایی که زوجین یا خانواده در این زمینه به کار می برند این است:

۱) مشکل اشان را با هم در میان می گذارند و به نتیجه واحد می رسند.
۲) رابطه را کاملاً قطع می کنند و از هم جدا می شوند.
۳) شخص سومی را وارد رابطه می کنند که این همان مثلث سازی در رابطه یا خیانت است که تمام این موارد توسط سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) و دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی گروه نیک مهر ) مورد بررسی قرار می گیرند.

مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/07/05

مثلث سازی در خانواده

مثلث و مثلث سازی در خانواده

در مثلث سازی دو نفر ائتلاف پنهان و آشکار را بر علیه شخص سوم انجام می دهند. مثلاً مادر و فرزند به طور پنهان یا آشکار بر علیه پدر با هم متحد می شوند. این کار به طور موقت تنش رابطه والدین را کمتر می کند. مثلث عاطفی دور تکراری از تعامل ، ارتباطات و صحبت هایی است که ۳ نفر در آن درگیر هستند. این موضوع توسط مشاور خانواده خوب در شرق تهران آموزش داده می شود.
پس در هر مثلث دو شخص نزدیک به هم و یک شخص در حاشیه وجود دارد. بوهن معتقد است که رابطه دوتایی ذاتاً ناپایدار است و حفظ تعادل آن دشوار است. بخاطر همین مثلث در تمام سیستم های عاطفی از جمله خانواده به طور قطع بروز می کند. مشاور خانواده خوب در شمال تهران می گوید مثلث وقتی شکل می گیرد که مشکل دو نفر با گفتگو حل نمی شود. برای همین توجه آنها به چیزی خارج از حیطه حساس و خطرناک رابطه که ممکن است به هم بخورد، جلب می شود، بنابراین شخص دیگری را به صورت پنهان و آشکار وارد رابطه می کنند.

مثلث سازی در خانواده درمانی

در اصل مثلث سازی با شخص سوم وسیله انحراف سازی تعارض و توجه زوجین به یک فضا یا فرد دیگری است که می تواند معشوقه ، فرزند ، عضوی از اعضاء فامیل یا یک مشاور باشد. مثلث سازی یک جریان عمدی یا منطقی نیست بلکه یک جریان هیجانی و واکنشی است که لطمه به خواسته ها و نیازها می زند که تماماً توسط مشاور خانواده خوب در شمال تهران بررسی می شود.

انواع مثلث سازی در خانواده

مثلث فرازناشویی

اینکه یکی از زوجین برای فرار از مشکلات با طرف مقابل با فردی دیگر ، رابطه خارج از زناشویی شکل دهد. البته در برخی از خانواده ها بعضی از مثلث ها ، مثلث دیگری را رقم می زنند. مثلاً اگر مادر با یکی از فرزندان مثلث سازی کرده و پدر در حاشیه باشد احتمال دارد پدر در مثلث دیگری ارتباط فرازناشویی شکل دهد که این یعنی پدر با یک خانم دیگر رابطه برقرار می کند. این موضوع توسط مشاور خانواده خوب در شرق تهران بررسی و در درمان روی بازسازی رابطه بعد از خیانت کار می شود.

مثلث والدین با فرزند

در این نوع مثلث سازی فرزند با یکی از زوجین رابطه خوبی پیدا می کند و والد دیگر به حاشیه رانده می شود و یا فرزند با رفتارهایی که انجام می دهد هر دو والد را بر علیه خودش می شوراند. این باعث مثلث سازی در خانواده می شود و سطح دعواهای زوجین بالاتر نرود و رابطه به طور موقت دچار مشکل نشود. مشاور خانواده خوب در شمال تهران می گوید حتی ممکن است که فرزند با یک نسل دیگر مثلث سازی را بر علیه والدین خودش تشکیل دهد یعنی با مادربزرگ یا دایی یا…. مثلثی را تشکیل دهد.

مثلث نسل دیگر

این یعنی هر کدام از زوجین، والدین خودشان را وارد رابطه می کنند.

عوارض مثلث سازی

آیا مثلث سازی خوب است؟ مشاور خانواده خوب در شمال تهران می گوید که مثلث سازی باعث می شود که تنازع بین زوجین به صورت موقت فروکش کند و این بدین معنی نیست که مثلث خوب است. درست است که تنش زوجین کم می شود ولی تا وقتی که این مثلث رفع نشود مشکل زناشویی حل نمی شود. البته مثلث هم ممکن است به حدی نباشد که بخواهد مشکلی برای زوجین ایجاد کند.

باعث بروز نشانه های مرضی در هر کدام از زوجین می شود

این یعنی فرد را افسرده، پرخاشگر، سرد در رابطه و… می کند.

به مرور زمان از شکل گیری کارآمدی رابطه جلوگیری می کند

این یعنی اگر رابطه در حال خوب شدن می باشد آن را پس می زند.

وخامت نشانه مرضی را در فرد و وخامت تعارض در رابطه زوجین را باعث می شود

این یعنی اگر نشانه ای وجود داشته باشد مثلث آن را بدتر می کند که در جلسه ، توسط مشاور خانواده خوب در شرق تهران آموزش داده می شود.

بر ضد رفع مسایل تعارض انگیز و فلج کننده در فرد یا رابطه عمل می کند

این یعنی اجازه نمی دهند که درمان توسط روانشناس خانواده خوب در شرق تهران پیش رود.

ممکن است موجب بن بست شود

این یعنی پس از چند جلسه که زوجین برای درمان به مشاور خانواده خوب در شمال تهران مراجعه کردند بعد به نتیجه می رسند که اشتباه کردند که ازدواج کردند و حتی برای درمان آمدند.

افراد را از حق انتخاب محروم می کند

در بحث مثلث سازی در خانواده درمانی مثلاً کسی که با پدر و مادر خودش مثلث دارد حال باید انتخاب کند رابطه با والدینش را کم و یکسری رفتارها را اصلاح کند و…. و ممکن است نتواند آن کار را انجام بدهد که تماماً توسط مشاور خانواده خوب در شرق تهران بررسی می شود.

مثلث ها رشد و تکامل انسانها را به تاخیر می اندازند

مثلاً چون فرزند با مادرش مثلث سازی می کند و در طول رشدش به مادر نزدیکتر می شود و پدر هم خودش را دور می کند، این باعث می شود که مادر و کودک نسبت به هم وابسته شوند و نتوانند کارهایی را بدون همدیگر انجام دهند بنابراین کودک وابسته در بزرگسالی حتی شاید نتواند ازدواج کند و اگر هم ازدواج کند با همسرش سر مادرش به مشکل بر می خورد که این موضوع توسط مشاور خانواده خوب در شمال تهران بررسی می شود.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.