گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

درمان عدم تمرکز و توجه در کودکان و بزرگسالان و نوجوانان

امروزه توجه و تمرکز داشتن یکی از عوامل پیشرفت در کارها به حساب می آید چون با بالا رفتن توجه و تمرکز ، فرد به موفقیت های بسیاری در آن موقعیت نائل می آید بنابراین در درمان عدم تمرکز و توجه در کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان ، درمانگر روی درمان بیش فعالی یا توجه و تمرکز فرد کار می کند تا آنها را بهبود دهد. توجه و تمرکز عالی در زمینه درسی ، آموزشی ، ارتباط با دیگران و…. نقش بسزایی را بازی می کند. در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه نیک مهر ) سعی دارد ابتدا انواع توجه و تمرکز را بررسی و سپس راههای درمان کم توجهی در کودکان و بزرگسالان و همچنین راههای درمان عدم تمرکز در درس خواندن را مورد بررسی قرار دهد.

مدت زمان مطالعه : 10 دقیقه , تاریخ انتشار : 1398/02/04

درمان کم توجهی در کودکان و بزرگسالان

درمان عدم تمرکز در کودکان و بزرگسالان

عدم توجه و تمرکز را جدی بگیریم

انواع توجه و تمرکز

به طور کلی افراد به ۴ شکل توجه خود را نشان می دهند که در درمان عدم تمرکز در نوجوانان و کودکان و بزرگسالان باید مورد بررسی قرار بگیرد. این موارد عبارتند از :

۱) توجه بیرونی

توجه بیرونی از انواع توجه می باشد که در آن کودک و بزرگسال فقط به محرک های بیرونی توجه می کند. مثلاً وقتی فرد به تلویزیون نگاه می کند در واقع دارد توجه بیرونی خود را به کار می گیرد که در درمان کم توجهی در کودکان و بزرگسالان این موضوع مورد ارزیابی قرار می گیرد.

۲) توجه درونی

در توجه درونی ، کودک و بزرگسال به محرک های درونی خودش توجه می کند. مثلاً وقتی معده فردی درد می گیرد او با توجه درونی احساس درد را متوجه می شود که این موضوع متاسفانه کمتر در درمان عدم توجه و تمرکز در بزرگسالان و نوجوانان و کودکان مورد بررسی قرار می گیرد.

 

۳) توجه باریک

در خصوص درمان کم توجهی در بزرگسالان و کودکان باید گفت که در توجه باریک که از انواع توجه می باشد کودک و بزرگسال فقط به قسمت کوچکی از محرک بیرونی یا درونی توجه می کند. مثلاً فرد وقتی فقط به باغچه حیاط اشان توجه می کند در واقع از توجه باریک استفاده نموده است. این توجه در افرادی که در تمرکزشان ضعیف هستند دچار ضعف می باشد بنابراین در درمان عدم تمرکز در نوجوانان و بزرگسالان و کودکان روی آن کار می شود.

 

۴) توجه گسترده

در درمان نقص توجه در کودکان و بزرگسالان باید گفت که در این توجه کودک و بزرگسال به تمام قسمت محرک بیرونی یا درونی توجه می کند. مثلاً وقتی فرد وارد حیاط می شود و کل حیاط و فضای بیرون و… را می بیند در واقع فرد دارد از توجه گسترده استفاده می کند که تماماً در درمان کمبود توجه در کودکان و بزرگسالان مورد بررسی قرار می گیرد.

انواع توجه درمان کم توجهی در کودکان و بزرگسالان

در خصوص درمان عدم تمرکز در بزرگسالان و کودکان و نوجوانان باید گفت که اگر انواع توجه که در بالا توضیح داده شد با هم ترکیب شوند تشکیل ۴ سطح توجه ای را می دهند که عبارتند از:

البته لازم به ذکر است که تمامی این موارد در درمان عدم تمرکز در درس خواندن هم مفید می باشد و باید مورد بررسی قرار بگیرد.

روش های درمان کم توجهی در کودکان و بزرگسالان و نوجوانان

روش های درمانی بسیاری برای درمان عدم تمرکز در کودکان و بزرگسالان و نوجوانان وجود دارد که باعث بهبود انواع توجه آنها می شود. همچنین این روش ها در درمان عدم تمرکز در درس خواندن نیز مفید می باشد. این روش ها عبارتند از:

۱) درمان دارویی

بهترین دکتر برای درمان عدم تمرکز و توجه می گوید که این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد که معروفترین داروی آن ریتالین است و مطمئنا دارو یکسری فواید و مضراتی خواهد داشت بنابراین بهتر است برای درمان عدم تمرکز در نوجوانان و کودکان و بزرگسالان ، ابتدا از روش های دیگر استفاده شود.

 

۲) ابزارهای نوروساینس

یکی از درمان های جدیدی است که برای درمان قطعی کم توجهی در کودکان و بزرگسالان به کار می رود و انواع مختلف از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( پیشرفته تر از نوروفیدبک ) دارد که همگی بدون دارو و عوارض جانبی و توسط دکتر نیما گنجی ( بنیان گذار واقعی لورتا در ایران ) و عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران در بهترین مرکز درمان عدم تمرکز و توجه انجام می شود. این درمان اگر در دیگر مراکز و توسط متخصص نوروتراپیست ( نه روانشناس و روانپزشک ) انجام شود می تواند درمان قطعی عدم تمرکز و توجه را انجام دهد.

۳) روان درمانی یا کاردرمانگری

روانشناسی و کاردرمانگری یک روش سالم برای درمان کمبود توجه در کودکان و بزرگسالان است. در این درمان ، روانشناس کودک یا کاردرمانگر کودک با یکسری تکنیک ها و آموزش ها به کودک دارای عدم تمرکز و توجه و والدینش کمک می کنند تا درمان عدم تمرکز و توجه در کودکان رخ دهد. لازم به ذکر است که در درمان کمبود توجه در بزرگسالان این روش زیاد موثر نیست. از جمله تمرینات عملی که والدین می توانند به کار برند و باعث شوند که درمان عدم تمرکز و توجه در کودکان و همچنین درمان عدم تمرکز در دس خواندن رخ دهد  عبارت است از :

تکنیک دلاتاکو

یکی از روش های درمان کم توجهی در کودکان و دارای اختلال یادگیری است که در آن کودک باید در طول روز حالت های درست خوابیدن را تکرار و به او یاد داد که آن را انجام دهد(۷۰ بار در روز). البته روش تکمیلی اش در درمان نقص توجه در کودکان این است که در آن کودک باید در دو حالت چپ و راست بخوابد چون وقتی دست راست و چپش بالاست نیمکره راست و برعکس فعال می شود و این باعث می شود نیمکره ای که غیر فعال شده فعال گردد و به درمان عدم تمرکز در کودکان کمک کند. این تمرین تا حدودی برای درمان کم توجهی در بزرگسالان می تواند کمک کننده باشد.

 

شناسایی موارد کمبود ایرادات کلمه

این تمرین می تواند در درمان کم توجهی در بزرگسالان مفید واقع شود. در این تمرین که برای درمان عدم توجه و تمرکز در بچه های بیش فعال هم استفاده می شود والدین کارت هایی را درست و روی آن کلمات درشت و معروف و Bold شده مثل درخت را می نویسند. هر کلمه ایرادی مثل نقطه ، نبود یک حرف ، یک دندانه و… دارد و در درمان بیش فعالی کودک ، او باید آن ایرادات را بیان کند.

 

تفاوت تصاویر

از جمله تکنیک هایی که توسط بهترین دکتر برای درمان عدم تمرکز و توجه در کودکان استفاده می شود این است که والدین دو تصویر که شبیه هم ولی اختلافات جزئی با هم دارند را به کودک بیش فعال نشان دهند تا او تفاوت ها را بیان نماید.

شناسایی موارد اضافی کلمه

در این تمرین که در درمان کم توجهی در کودکان بیش فعال ، والدین کارت هایی را درست و برعکس مورد قبلی ، چیزی را به آن حروف اضافه می کنند و کودک بیش فعال باید آنها را بیان کند.

افزایش حساسیت شنوایی

بعد از تشخیص کودک بیش فعال این تمرین برای کودکانی که علائم بیش فعالی دارند استفاده می شود. در این تمرین و برای افزایش حساسیت شنوایی ، والدین می توانند صداهای مختلف مثل حیوانات را ضبط و از کودک دارای عدم و تمرکز بخواهند آنها را شناسایی کند. والدین داخل قوطی دانه های برنج ، لوبیا ، شن و… می ریزند و از کودک می خواهند آنها را تفکیک کند. این می تواند به درمان عدم توجه و تمرکز در کودک و بزرگسال کمک کند.

تقریب متوالی

یکی دیگر از تمریناتی که در بهترین مرکز درمان عدم تمرکز و توجه کودکان و تا حدودی درمان بزرگسالان استفاده می شود این است که والدین می توانند از تقریب متوالی استفاده کنند که در آن کودک دارای عدم توجه و تمرکز بیرون می رود و آنها چیزی را جابجا و از او می خواهند حدس بزند چه تغییری رخ داده است.

حدس زدن حروف شبیه هم

والدین می توانند یک ورقه جلوی دهانشان بگذارند و از کودک دارای عدم تمرکز و توجه بخواهند که کلمات یا حروف شبیه به هم را تشخیص دهد مثلاً ک از گ و… که تماماً در درمان نقص توجه در کودکان و حتی بزرگسالان مورد تمرین قرار خواهد گرفت.

جور کردن تصاویر با اشیاء واقعی

در این تمرین که در درمان عدم تمرکز در نوجوانان و کودکان و بزرگسالان استفاده می شود کودک دارای عدم توجه باید بتواند تصاویر را با اشیاء و موجودات واقعی اش جور کند. نوع دیگر این است که مثلاً والدین اسب واقعی را به کودک نشان و بعد تصویر اسب را به او نشان می دهند که مثلاً دم ندارد و از او می خواهند که ایرادش را برطرف کند.

نکته مهم : گروه نیک مهر برای درمان قطعی عدم تمرکز در کودکان و بزرگسالان و نوجوانان از دکتر نیما گنجی ( بنیانگذار واقعی لورتا در ایران )، عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و سودابه خاکپور ( روانشناس کودک و نوجوان ) استفاده می کند. لازم به ذکر است که تمامی درمان های گروه نیک مهر  تا آنجا که می توان بدون دارو و عوارض جانبی است. برای دیدن موفقیت های درمانی گروه نیک مهر به صفحه اینستاگرام یا بخش ویدئوها مراجعه کنید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.