راههای پیشگیری از اعتیاد نوجوان ، بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران ، دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران ، ترک اعتیاد سریع در تهران

پیشگیری از اعتیاد در خانواده (قسمت ۳)

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران در بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴
 

بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران

در ادامه قسمت اول و قسمت دوم راههای پیشگیری از اعتیاد ، دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران سعی دارد مقاطع سنی بعدی را مورد بررسی قرار بدهد چون همانطور که در قسمت های گذشته هم عنوان شد، متاسفانه امروزه اعتیاد یکی از معضلات اجتماعی و خانوادگی است و باید در این زمینه آموزش های لازم داده شود.

پیشگیری از اعتیاد در خانواده

در ادامه قسمت های پیشین ، دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران مقاطع بعدی سنی را مورد بررسی قرار می دهد.

د) کلاس دوم راهنمایی تا اول دبیرستان :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که در اوایل دوره نوجوانی ، کودکان ، گذشته و دوستی های قدیمی را پشت سر می گذارند و در این هنگام ، روش تصمیم گیری و حل مسئله ای که فرا گرفته اند ، می تواند برایشان کارآمد و کمک کننده باشد. آنها در این سن متوجه می شوند هر رفتار دارای پیامد ویژه ای است و می دانند چگونه رفتار آنها بر روی دیگران اثر خواهد گذاشت که همگی توسط بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران آموزش داده می شود.

۱) خودانگاره :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که این کودکان گاهی اوقات ، خود انگاره لغزنده ای دارند و خود را خوب نمی بینند که داشتن یک الگوی خوب بزرگسال در این مواقع بسیار با اهمیت است. والدین باید به فرزند خود کمک کنند با داشتن ظاهری خوب و احساس سلامتی ، خودانگاره مثبتی را در خود افزایش دهند.

۲) عوارض مواد : 

به دلیل اینکه دانش آموزان سال اول دبیرستان زیاد به وضعیت ظاهری خود اهمیت می دهند بهتر است برای اثر بخشی بهتر به جای اینکه والدین بگویند سیگار سبب سرطان حنجره می شود درباره تنفس بد ، خرابی و سیاه شدن دندان ها ، انگشتان و سوخته شدن لباس صحبت کنند که همگی توسط بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران آموزش داده می شود.

۳) همسالان :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که در این سنین والدین باید تاثیر قدرتمند همسالان را به وسیله تاثیر والدین خنثی کنند. برای این کار بهتر است والدین دوستان فرزند خود و والدین آنها را بشناسند و با آنها ملاقات داشته باشند. همچنین مقرراتی را درباره منع رفت و آمد تا دیر وقت و اجازه شرکت در مهمانی ها و… وضع کنند که همگی توسط بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران آموزش داده می شود.

۴) کنترل کردن :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که والدین باید محل هایی که فرزند آنها به آنجا رفت و آمد می کند را شناسایی کنند. مثلاً اگر فرزند آنها به سینما رفته، بدانند کدام فیلم و کدام سینما رفته است. تغییر برنامه نظیر ملاقات یک دوست جدید یا رفتن به سینمای دیگر مجاز نیست و باید از قبل با والدین هماهنگ شود که تماماً توسط بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران آموزش داده می شود.

۵) تمرین روش نه گفتن :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که در این سنین والدین باید نحوه روش های نه گفتن را با شبیه سازی به فرزندشان آموزش دهند.

۶) صحبت کردن :

بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران می گوید که والدین باید به گذران اوقات خصوصی با فرزند خود و صحبت راجع به چیزهایی که در زندگی او اهمیت دارد، ادامه دهند.

۷) قوانین خانه :

والدین باید به طور دوره ای قوانین خانه را مرور و متناسب با موقعیت ، آنها را تکمیل کنند.

ح) کلاس دوم تا چهارم دبیرستان

در این مقطع سنی والدین باید موارد زیر را مدنظر قرار دهند:

۱) درک واقع بینانه :

در کلاس دوم تا چهارم دبستان کودکان گروه مدارتر می شوند و درک واقع بینانه تری از بزرگسالان دارند که این موضوع در بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران به والدین آموزش داده می شود.

۲) تاثیرات مصرف مواد :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که والدین در این سن می توانند روی تاثیرات بالقوه طولانی مدت مواد مخدر تاکید کنند نظیر فرصت های ورود به دانشگاه ، شغل ، تاثیر گذاری بر خواهران و برادران کوچکتر و… همچنین والدین می توانند درباره اینکه چگونه مواد می تواند زندگی آنها را تهدید کند ، صحبت بزنید. در ضمن والدین باید درباره آینده با فرزند خود صحبت کنند.

۳) شرکت در گروهها :

والدین باید فرزند خود را تشویق کنند که در جمعیت ها و تشکل های پیشگیری از مصرف مواد مخدر شرکت و در باشگاههای ورزشی و آموزشی و… عضو شوند که این موضوع در آموزش های بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران گفته خواهد شد.

۴) اطلاعات در مورد مواد جدید :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که والدین باید سعی کنند از جدیدترین مواد اعتیادی که رایج شده مطلع باشند. امروزه مواد صنعتی جدید روز به روز وارد بازار می شود که آگاهی در این زمینه می تواند کمک کننده باشد.

۵) همکاری با والدین دیگر :

والدین باید با والدین دیگر همکاری کنند و در این زمینه گروههایی را تشکیل دهند.

چگونگی ارتباط با فرزندی که مواد مصرف نموده است :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران می گوید در صورتی که فرزند دچار اعتیاد شود ، والدین باید مواردی را در این خصوص مدنظر قرار دهند. البته لازم به ذکر است که افراد از نظر ترک مواد متفاوت هستند.

الف) صحبت نکردن در صورت مصرف مواد :

والدین نباید ابتدا با فرزندی که تحت تاثیر مواد است برخورد کنند و باید منتظر بمانند تا اثر مواد از بین برود و سپس به آرامی درباره سوء ظن خود با وی صحبت کنند و یا در این زمینه از دیگران و یا دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران در بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران کمک بگیرند.

ب) اجرای قوانین :

والدین باید هر گونه تصمیمی که خانواده برای عدم رعایت قوانین حاکم بر خانه گرفته است را در این خصوص اجرا کنند.

ج) درک و فهمیدن :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که والدین باید از جملاتی استفاده کنند که به فرزند این حس دست دهد که درک شده است. مثلاً والدین می گویند: “ما می دانیم توسط دوستان خود برای مصرف مواد تحت فشار هستی” که این همان همدلی با فرد دارای بیماری اعتیاد است.

د) تاکید:

مثلاً والدین می گویند : “به عنوان پدر و مادر نمی توانیم به تو اجازه دهیم که درگیر فعالیتهای آسیب رسان یا مضر شوی”. که این موضوع توسط بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران آموزش داده می شود.

ح) حمایت کننده :

مثلاً والدین می گویند: “ما به تو کمک می کنیم روشی برای نه گفتن به مواد پیدا کنی”. آموزش مهارت جرات ورزی توسط دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران آموزش داده می شود.

خ) ارزیابی خود : 

والدین باید به خود بگویند که:“آیا رفتار ناشایست من روی فرزندم تاثیر منفی و بد می گذارد؟”.

ر) طعنه :

بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران می گوید که در این زمینه والدین نباید از طعنه استفاده کنند مثلاً بگویند: “فکر نکن نمی فهمم داری چه کار می کنی؟”.

ز) تهمت :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که والدین نباید از تهمت در این زمینه استقاده کنند مثلاً بگویند : “تو دروغ می گویی”.

س) برچسب زدن :

والدین نباید از برچسب زدن به فرزند خود استفاده کنند مثلاً اینکه : “تو فرد خیلی بدی هستی”.

ش) همدردی طلبی :

والدین نباید از فرزندان همدردی بطلبند مثلاً بگویند : “نمی دانی چقدر منو اذیت می کنی”.

ص) سرزنش خود :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که والدین نباید از سرزنش خود استفاده کنند مثلاً بگویند : “همش تقصیر منه”.

تمام موارد بالا در بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران آموزش داده می شود.

نشانه های اعتیاد به مواد در فرزندان :

نشانه های زیر در فرزندان به احتمال فراوان دال بر این است که آنها در حال مصرف مواد می باشند. البته دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که حتماً قبل از هرگونه صحبتی، با یک متخصص در این زمینه مشورت شود. این نشانه ها عبارتند از:

گوشه گیری ، خستگی ، بی ملاحظگی نسبت به بهداشت شخصی ، رفتارهای خصومت آمیز، کاهش ارتباط با سایر اعضاء خانواده ، ترک دوستان قدیمی ، افت تحصیلی و غیبت از مدرسه ، بی علاقگی نسبت به ورزش و سرگرمی ، تغییر نمودن الگوی خواب و تغذیه و… که تماماً در بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران بررسی می شود.

روش درمان اعتیاد در مرکز نیک مهر

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که مرکز روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر به روش زیر درمان اعتیاد را انجام می دهد.

ابتدا مراجع به بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران مراجعه و یک جلسه نقشه مغزی که با ویزیت دکتر حدود یکساعت طول می کشد را انجام می دهد و حال درمانگر ، نواحی مغزی که توسط مواد دچار مشکل شده را مورد بررسی قرار می دهد و بر آن مبنا و با یکسری دستگاههای نوروساینس از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک و…. آنها را طی یکسری جلسات بهبود می دهد و حال وقتی فرمانده بدن درست کار کند مطمئناً رفتارهای مراجع هم سالم خواهد شد. در این راستا مراجع هفته ای یک جلسه روان درمانی با روانشناس خواهد داشت و اگر روانشناس تشخیص دهد در کنارش دارو درمانی هم انجام خواهد گرفت.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.