بازدیدها: 3

درمان غیر دارویی بیش فعالی کودکان با شماره های کلینیک روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر تماس بگیرید. شعبه شمال تهران : ۲۲۵۷۷۰۶۹

شعبه شرق تهران : ۳۶۶۰۳۹۸۳ – مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

امروزه بسیاری از کودکان دچار اختلال بیش فعالی هستند و خانواده ها از این موضع خیلی رنج می برند. جهت درمان این اختلال روش های غیر داروی وجود دارد که در این مجال به چند تکنیک مهم اشاره می نماییم. امید است مورد توجه واقع گردد.

در خصوص درمان غیر دارویی بیش فعالی کودکان

درمان غیر دارویی بیش فعالی کودکان بخش اول

از جمله تمرینات عملی عبارت است از :

۱) تکنیک دلاتاکو :

برای کودکانی که اختلال یادگیری و بیش فعال هستند باید در طول روز حالت های درست خوابیدن را تکرار و به آنها یاد داد که آن را انجام دهند(۷۰ بار در روز). این روش که در درمان بیش فعالی بدون دارو استفاده می شود .

البته روش تکمیلی است که در آن فرد باید در دو حالت چپ و راست بخوابد چون وقتی دست راست و چپش بالاست نیمکره راست و برعکس فعال  می شود و این باعث می شود نیمکره ای که غیر فعال شده فعال گردد. کودکی که اختلال یادگیری دارد در انجام این تمرین مشکل دارد.

۲) از جمله تکنیک هایی که در درمان بیش فعالی بدون دارو استفاده می شود این است که والدین دو تصویر که شبیه هم ولی اختلافات جزئی با هم دارند را به کودک بیش فعال نشان می دهند تا او تفاوت ها را بیان کند.

۳) والدین کارت هایی را درست و روی آن کلمات درشت و معروف و Bold شده را می نویسند.

(مثل درخت و …..) که هر کلمه ایرادی مثل نقطه ، نبود یک حرف ، یک دندانه و… دارد و در درمان غیردارویی بیش فعالی کودک بیش فعال باید آن ایرادات را بیان کند.

۴) والدین کارت هایی را درست و برعکس مورد قبلی ، چیزی را به آن حروف اضافه می کنند و کودک بیش  فعال باید آنها را بیان کند که در درمان بیش فعالی بدون دارو مفید است.

۵) برای افزایش حساسیت شنوایی والدین می توانند صداهای مختلف مثل حیوانات را ضبط و  از کودک بخواهند آنها را شناسایی کند.

راههای دیگر در درمان بیش فعالی بدون دارو

والدین داخل قوطی دانه های برنج ، لوبیا ، و شن و… بریزند و از کودک بیش فعال بخواهند آنها را تفکیک کنند.

۶) والدین می توانند از تقریب متوالی استفاده کنند که در آن کودک بیش فعال بیرون می رود و  آنها چیزی را جابجا و از او می خواهند حدس بزند چه تغییری رخ داده است.

۷) درمان بیش فعالی بدون دارو  والدین یک ورقه جلوی دهانشان می گذارند و از کودک بیش فعال  می خواهند کلمات یا حروف شبیه به هم را تشخیص دهد (مثلاً ک از گ).

۸) اینکه کودک بیش فعال بتواند تصاویر را با اشیاء و موجودات واقعی اش جور کند نوع دیگر درمان بیش فعالی بدون دارو است.

مثلاً : والدین اسب واقعی را به کودک نشان و بعد تصویر اسب را به او نشان می دهند که مثلاً دم ندارد و از او می خواهند که ایرادش را برطرف کند.

۹) سقف اتاق خواب یا آموزش کودکان بیش فعال بهتر است رنگی و رنگ های جداگانه داشته باشد و در دیوارها هم نقاشی باشد.

نویسنده مقاله درمان غیر دارویی بیش فعالی کودکان : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و آپارات این گروه مراجعه کنید.