بازدیدها: 100

تغذیه کودکان بیش فعال چگونه باید باشد ؟ جهت کسب اطلاعات لازم و مشاوره میتوانید  تماس با شماره های مرکز مشاوره روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر  تماس حاصل کنید. شعبه شمال تهران : ۲۲۵۷۷۰۶۹- شعبه شرق تهران : ۳۶۶۰۳۹۸۳ – مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

تصویر مقاله تغذیه کودکان بیش فعال

Girl enjoying vegetables

تغذیه کودکان بیش فعال چیست 

وقتی خانواده ای دارای کودک و نوجوان بیش فعال می باشد. باید علاوه بر درمان قطعی بیش فعالی که توسط متخصص درمان بیش فعالی انجام می شود، نسبت به تغذیه کودک بیش فعال خود نیز حساس و یکسری از موارد تغذیه ای را در خصوص او انجام دهد.   در درمان قطعی بیش فعالی باید یکسری مواد غذایی حذف شود. البته این امر به تنهایی بهبودی را برای کودک و نوجوان بیش فعالی به همراه نخواهد آورد.

از حدود ۲۰ الی ۳۰ سال پیش متخصصین درمان بیش فعالی ، تغذیه را در درمان قطعی بیش فعالی

خیلی مهم می دانستند و امروزه هم این موضوع دوچندان مورد اهمیت قرار گرفته است.

کودکان بیش فعال چه چیزی بخورند

غذاهای دریایی است که به خاطر وجود اُمگا ۳ بسیار مفیدند. (سلول های بدن افراد احتیاج به اسیدهای چرب مفید دارد).  اگر اُمگا ۳ یا اسیدهای چرب در بدن کودک بیش فعال کمتر شود آلرژی بیشتر ، تشنگی زیاد و اضطراب هم زیاد می شود که این ۳ مورد در ADHD یا بیش فعالی دیده شده است. تخم مرغ، آجیل و خشکبار، سبزیجات سبز مانند، غذاهایی که روی و منیزیوم دارند مثل بادام و پسته، لوبیا و حبوبات، گوشت و…

غذاهایی که باعث بیش فعالی کودک می شوند

در تغذیه کودکان بیش فعال باید از ادویه و طعم دهنده ها تا جای ممکن پرهیز شود.  همچنین فلفل برای غذای کودکان بیش فعال نباید مصرف شود چون حالت برانگیختگی دارد و روی درمان قطعی بیش فعالی تاثیر می گذارد. کافئین و باقی مکمل های محرک نباید در مواد غذایی باشند. همچنین چای، شکر، کاکائو و… هم نباید مصرف شود. پاستیل اشکالی ندارد. ولی رنگ شیمیایی که در آن استفاده می شود خوب نیست.

بنابراین بهتر است که والدین خودشان آن را درست کنند. پفک، چیپس، نوشابه و… هم خوب نیست.  البته می توان این موارد را به کودک بیش فعال داد منتهی باید برای تقویت رفتارش از آنها استفاده شود. ماست، ماکارونی، پاستا، سیب زمینی پخته، میوه های تازه و مرغ آب پز هم خوب هستند که به خانواده ها توصیه می شود که برای تغذیه کودکان بیش فعال اشان از آنها استفاده کنند.

نویسنده مقاله تغذیه کودکان بیش فعال :

سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و آپارات این گروه مراجعه کنید.

جهت مراجعه به متخصص درمان بیش فعالی در تهران بدون دارو و عوارض جانبی با شماره های مرکز مشاوره روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر تماس بگیرید :

شعبه شمال تهران : ۲۲۵۷۷۰۶۹

شعبه شرق تهران : ۳۶۶۰۳۹۸۳

مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

مقاله مرتبط : نشانه های بیش فعالی قسمت اول  ،  روش های درمانی کودکان بیش فعال