معیارهای انتخاب همسر ، مشاوره ازدواج خوب در تهران

معیارهای انتخاب همسر مناسب

معیارهای انتخاب همسر مناسب توسط بهترین دکتر مشاوره ازدواج خوب در تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین دکتر مشاوره ازدواج خوب در تهران

معیارهای انتخاب همسر مناسب نقش بسیار مهمی در دوام خانواده و موفقیت زندگی زناشویی دارد. چه بهتر است که زوجین قبل از تصمیم گیری برای ازدواج با این معیارها آشنا باشند و بر اساس آن و هدفی که دارند همسر خود را انتخاب نمایند.

(  نکته مهم در خصوص انتخاب همسر )


معیارهای انتخاب همسر مناسب چیست ؟

بهترین دکتر مشاوره ازدواج خوب در تهران می گوید که در معیارهای انتخاب شریک زندگی مشترک ، یکسری شرایط روانشناختی وجود دارد از جمله :

۱) خودپنداره مثبت :

زن و مرد پایه های یک زندگی هستند و باید این پایه ها محکم و سالم باشد تا بتوانند یک بنای سالمی را ایجاد کنند. در معیارهای انتخاب همسر مناسب یکی از مواردی که این پایه ها را محکم می کند این است که فرد پنداشت مثبتی از خود داشته باشد وگرنه اگر پنداره منفی باشد باعث شکست در انتخاب همسر و ازدواج خواهد شد. این موضوع مهمی برای بهترین دکتر مشاوره ازدواج خوب در تهران است. مثلاً فردی که در انتخاب ، خودپنداره منفی دارد می گوید “من همیشه شکست می خورم ، من آدم بدشانسی هستم و…” که این خودپنداره منفی به کل زندگی اش سرایت می کند و باعث شکست اش می شود. البته خودپنداره مثبت نباید آنقدر زیاد باشد که فرد به سمت خودشیفتگی حرکت کند. این موضوع در سوالات مشاوره پیش از ازدواج بررسی می شود.

۲) فعالیت مفید :

در معیارهای انتخاب همسر مناسب هر کدام از زوجین باید زندگی برایشان مفید باشد و از تمام لحظاتشان استفاده کنند و برایش برنامه داشته باشند. مثلاً زن می گوید: “چون برنامه ای ندارم تا لنگه ظهر می خوابم یا هر کسی به من بگوید مسافرت برویم خواهم رفت چون کار ندارم و…” در اصل فرد برنامه ای در ذهنش برای کار و زندگی مشترک و… ندارد که این عامل باعث شکستش در زندگی خواهد شد که بهترین دکتر مشاوره ازدواج خوب در تهران آن را در زوجین مورد بررسی قرار می دهد

۳) بلوغ اجتماعی :

زوجین باید از هر لحاظ از جمله مالی ، فکری ، عاطفی و… به بلوغ اجتماعی رسیده باشند. شاید زوجین از لحاظ جسمی به بلوغ رسیده باشند ولی اگر به بلوغ اجتماعی نرسیده باشد به احتمال فراوان در زندگی آینده اشان دچار شکست و طلاق خواهند شد.

۴) استقلال :

بهترین دکتر مشاوره ازدواج خوب در تهران اعتقاد دارد که هر یک از زوجین باید به چنان درجه ای رسیده باشند که بتوانند خودشان را بدون حضور فیزیکی و فکری خانواده اشان اداره کنند. زوجینی که دارای شخصیت وابسته می باشند معمولاً در این زمینه ضعف دارند و حتماً باید به کسی بچسبند حال این فرد یا همسرشان است و یا خانواده اشان. چنین شخصی مناسب ازدواج نیست که البته توسط بهترین دکتر مشاوره ازدواج خوب در تهران توضیح داده خواهد شد.

۵) انعطاف پذیری فردی :

زوجینی که انعطاف پذیری در مسایل زندگی داشته باشند می توانند خودشان را با طرف مقابل سازگار کنند ولی اگر خشک و انعطاف پذیر نباشند بنا به گفته بهترین دکتر مشاوره ازدواج خوب در تهران باعث مشکلات زیادی در زندگی خواهند شد. این همان ضرب المثلی است که می گوید اگر طرفت “من” بود تو “نیم من” باش.

۶) وجود نیازهای خود فرد :

هر یک از زوجین بخاطر یکسری نیازها و اهداف است که می خواهند ازدواج کنند و انتظار دارند که طرف مقابل این نیازها را برایشان برآورده کنند از جمله نیازهای عاطفی ، روابط زناشویی و … گاهی نیازهای زوجین روبرو و در مقابل همدیگر قرار دارند و ممکن است باعث ایجاد تنش در زندگی آینده اشان شود و ازدواج موفق نداشته باشند. از جمله اینکه اگر نیاز به قدرت زوجین بالا باشد به احتمال فراوان این زندگی به شکست خواهد انجامید.

۷) خود آگاهی نسبت به خود و دیگری :

یکی دیگر از معیارهای انتخاب همسر مناسب خودآگاهی زوجین نسبت به یکدیگر می باشد. در ازدواج هر یک از زوجین نیازمند دو شناخت خودشناسی و دیگرشناسی می باشند. اینکه من چه کسی هستم؟ ویژگی هایم چیست؟ جنبه های مثبت و منفی من چیست؟ چقدر آمادگی ازدواج را دارم؟ از طرف مقابل چه انتظاراتی دارم؟ آیا خصوصیات طرف مقابل من را تکمیل می کند؟ و…

بهترین معیارهای انتخاب همسر مناسب از دیدگاه روانشناسان

 انتخاب زوج یا زوجه از دید بهترین دکتر مشاوره ازدواج خوب در تهران دارای پارامترهای خاصی می باشد که به توضیح آن می پردازد:

۱) زوجین کلی گویی می کنند :

مثلاً مرد می گوید من زنی می خواهم که خوب باشد. در کل واژه خوب بودن خیلی موارد را در بر می گیرد و باید دقیق بگوید که در چه زمینه ای می خواهد طرف مقابلش خوب باشد که موضوع مهمی برای بهترین دکتر مشاوره ازدواج خوب در تهران است.

۲) حدس زدن :

مثلاً اینکه مرد بگوید چون زن از یک خانواده مذهبی است پس گزینه خوبی است در حالی که ازدواج یک مسئله چند بُعدی است و با حدس و گمان … زندگی شیرینی نخواهد داشت.

۳) زوجین سوالات کافی نمی پرسند :

بعضی اوقات زوجین سوالات آشنایی کافی از طرف مقابل نمی پرسند که مبادا همان سوالات از آنها پرسیده شود و یا اینکه آنقدر خجالت می کشند که مکالمه را نمی توانند جمع و جور کنند که توسط بهترین دکتر مشاوره ازدواج خوب در تهران مورد ارزیابی قرار می گیرد.

۴) زوجین نشانه های هشدار دهنده را نادیده می گیرند :

از موارد دیگر معیار انتخاب همسر مناسب می توان به گشیدن سیگار اشاره کرد مثلاً مرد سیگار می کشد و زن هم از سیگار خوشش نمی آید ولی می گوید من او را تغییر می دهم. این بدترین جمله در انتخاب همسر است. در کل ما باید با وضعیت فعلی فرد ازدواج کنیم نه با رویاهای خودمان!!!

۵) زوجین عجولانه و زودهنگام سازش می کنند :

مثلاً وابستگی های دوران آشنایی و نداشتن شکست عشقی باعث می شود که زوجین نتوانند دوری همدیگر را تحمل کنند و بنابراین وقتی مسئله و مشکلی پیش می آید تسلیم طرف مقابل می شوند که موضوع مهمی برای بهترین دکتر مشاوره ازدواج خوب در تهران است.

 ۶) زوجین تسلیم جنبه های ظاهری طرف مقابل می شوند :

مثلاً در ملاک های انتخاب همسر برای پسران ، آقا چون دختر پولدار است و… بنابراین موارد دیگر دختر که ممکن است در آینده آنها را دچار مشکل کند، نادیده می گیرد.

۷) مناسب تعهد در را مقدم بر تفاهم می دانند :

در ازدواج تفاهم خیلی مهم است. درست است که تعهد لازم است ولی کافی نیست. خیلی از افرادی که تعهد در زندگی داشتند چون تفاهم نداشتند، زندگی اشان به شکست خورده است که در جلسه مشاوره توسط بهترین دکتر مشاوره ازدواج خوب در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

۸)  تردیدهای خودشان را در قبال طرف مقابل نادیده می گیرند : 

در انتخاب همسر و ازدواج هر یک از زوجین ممکن است تردیدهایی در قبال انتخاب طرف مقابل داشته باشند که در این جا لازم است فرد با بهترین دکتر مشاوره ازدواج خوب در تهران مشورت کند

۹) پس از ازدواج مشکلاتشان کم می شود :

قبل از ازدواج باید مشکلات زوجین حل شود وگرنه وقتی زوجین ازدواج نمودند مشکلات قبلی به مشکلات جدید اضافه خواهد شد.

۱۰) باورهای طرف مقابل را می توانند تغییر دهند : 

این یکی از باورهای غلط زوجین در زمینه معیارهای انتخاب همسر مناسب می باشد. بنا به گفته بهترین دکتر مشاوره ازدواج خوب در تهران ، زوجین هر کسی را که انتخاب می کنند باید با باورهای حال حاضرش آن را بپذیرند و منتظر تغییر در آینده نباشند.

نکته مهم :

گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر در راستای معیارهای انتخاب همسر مناسب به دو طریق مشاوره قبل از ازدواج را اجرا می کند:

۱) مشاوره تک جلسه ای که در واقع ۱۵ درصد سوالات پکیج اصلی را در بردارد و مشاور ازدواج خوب در تهران در آن جلسه و برمبنای آن ۱۵ درصد نظر خودش را اعلام می کند.

۲) پکیج کامل که حدود ۴ جلسه زوج و یک جلسه خصوصی آقا و خانم است که در این پکیج آزمون های نرم افزاری هم وجود دارد.

۳) لازم به ذکر است که مرکز نیک مهر با متدهای جدید از جمله نقشه مغزی می تواند به طور دقیق اعلام کند که آیا زوجین قبلاً به اعتیاد دچار بوده اند یا خیر؟ و یا اینکه در حال حاضر مشکلات اعصاب و روان دارند یا خیر؟ یا توجه و تمرکز زوجین چگونه است؟ و…. این آیتم با درخواست زوجین قابل اجرا است. 

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.